Uroczyste Zgromadzenie Narodowe - Poznań.

l1eUwmOfZlOY5YVUlA26414942706 c687bb411b oW Poznaniu 15 kwietnia 2016 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęło się uroczyste Zgromadzenie Narodowe zwołane w celu wysłuchania orędzia Prezydenta RP w związku z 1050. rocznicą chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego. Obradom przewodniczą marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odczytał tekst uchwały, która została przyjęta zarówno przez Senat, jak i Sejm, w identycznym brzmieniu.

 

 

W senackiej uchwale czytamy m.in. „W 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa na naszych ziemiach wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość. Dziejowa decyzja księcia Mieszka I, który dzięki czeskiej księżnej Dobrawie przyjął chrzest w roku 966 włączyła nas w krąg cywilizacyjny Europy zachodniej, co zostało rychło potwierdzone na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku".

 

Prezydent w orędziu mówił: „Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym momentem w dziejach państwa i narodu polskiego. Ta decyzja zdecydowała o przyszłości naszego kraju. To dziedzictwo kształtuje losy państwa i każdego z nas. Jak powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II - bez Chrystusa nie można zrozumieć dziejów Polski". "Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, to wielkie święto polskości, która jest źródłem naszej dumy i radości, jego kulminacją stanie się wizyta papieża Franciszka i Światowe Dni Młodzieży" - powiedział prezydent Duda. Prezydent mówił, że w 966 roku Polska "narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego życia". "Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla nas i dla siebie jako wspólnota narodowa i polityczna" - powiedział prezydent Duda. "Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych myśleć i mówić: +my Polacy+. Powiedzieliśmy wtedy +tak+ wolności i samostanowieniu. Powiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi budować naród i dbające o jego dobrobyt własne państwo, tworzyć je, bronić, a gdy trzeba ginąć za nie" - mówił prezydent. "Nie było przesądzone, że się uda, że powstanie wspólnota, ale udało się. Udało się ją zbudować na fundamencie wiary, która od tego czasu wrosła na stałe w naszą tożsamość, stając się w procesie dziejów często najważniejszą i ostatnią tarczą wolności i solidarności" - powiedział prezydent.l1eUwmOfZlOY5YVUlAgrupowe

 

Decyzja o przyjęciu chrztu przez Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski, w obrządku zachodnim, w roku 966 miała fundamentalne znaczenie dla dziejów naszego narodu i państwa. Obie Izby polskiego parlamentu uczciły to wydarzenie, ogłaszając rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

 

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, po raz pierwszy organizowanym poza Warszawą, obok parlamentarzystów biorą udział: prezydent, Rada Ministrów, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego. Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego będą mogli wysłuchać prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium 966.pl" skomponowanego specjalnie na tę uroczystość i uczestniczyć w uroczystej mszy św. w Katedrze Poznańskiej.

 

 

Źródło/Foto: Senat RP