W poznańskiej katedrze 15 kwietnia 2016 r. odbyła się uroczysta msza św. w intencji naszej Ojczyzny. Przewodniczył jej legat papieski kardynał Pietro Parolin. Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki. "Chrzest Mieszka I to wydarzenie źródłowe dla tożsamości i duchowości naszego narodu" - rozpoczął homilię abp. Gądecki.
W nabożeństwie odprawianym w 1050. rocznicę Chrztu Polski uczestniczyli: prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, posłowie, senatorowie, kardynałowie arcybiskupi, biskupi i goście.
Legat papieski kard. Pietro Parolin podkreślił, że dla narodu polskiego chrzest oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury. Wspominał też m.in. słowa bł. Pawła VI, który z okazji 1000-lecia chrztu Polski powiedział: "Wiara chrześcijańska, język i alfabet łaciński, sumienie obywatelskie świata zachodniego wspólnie dały początek całości nowej kultury narodu polskiego, która nieprzerwanie miała dawać później poprzez swoje instytucje polityczne, religijne, edukacyjne i artystyczne świadectwo swojej niewzruszonej żywotności moralnej, swojej charakterystycznej spójności z cywilizacją europejską i swojej wyjątkowej oryginalności etnicznej, przez tysiąc lat burzliwej i chwalebnej historii".
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podkreślił w piątkowej homilii, że "od momentu chrztu księcia Mieszka i chrztu Polski na naszej ziemi ojczystej rozpoczął się toczyć bój o wierność". Mówił, że "Owa niewypowiedzianie dramatyczna walka prawdy z fałszem, dobra ze złem, piękna z brzydotą, etyki z grzechem, wolności z niewolą, wartości z antywartościami, sensu z bezsensem, życia ze śmiercią, istnienia z nicością". Podkreślił, że w dziejach tej walki duchowej, aby zwyciężyć, "nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba mu być wiernym".
Słowem kluczem drugiego dnia obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski była „wierność", zaś symbolem – krzyż.
Msza św. została poprzedzona uroczystą procesją maryjną, nawiązującą do celebracji milenium chrztu Polski w 1966 roku. Wierni, podobnie jak 50 lat temu, przeszli wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej spod poznańskiego kościoła farnego na Ostrów Tumski do poznańskiej katedry.
Po mszy św. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier udali się do Złotej Kaplicy zwanej też Kaplicą Królów Polskich, gdzie odbył się akt uszanowania pierwszych władców. Najwyżsi przedstawiciele władz państwowych otrzymali z rąk arcybiskupa Gądeckiego krzyże drewniane zrobione z wałów grodu Mieszka I symbolizujące wierność Chrystusowi i Kościołowi.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski złożył wpis do pamiątkowej księgi wyłożonej w katedrze. W imieniu Izby podziękował za łaskę Chrztu Świętego, który 1050 lat temu przyjął Mieszko, a z nim Polska. „Oddaję hołd pierwszym władcom Polski za wiarę i mądrość. Wyrażam wdzięczność naszym przodkom za wspaniałe chrześcijańskie dziedzictwo. Niech prowadzi nas ono przez wieki ku prawdziwej wielkości – czytamy w księdze.
Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła położona jest na wyspie Ostrów Tumski otoczonej korytem Warty i Cybiny. Historia poznańskiej katedry sięga początków chrześcijaństwa w Polsce - drugiej połowy X wieku. Była siedzibą pierwszego w Polsce biskupa. W miejscu, gdzie obecnie stoi katedra powstała w XIV – XV wieku, w roku 968 powstał pierwszy kościół katedralny p.w. św. Piotra. Badania archeologiczne przeprowadzone w 1946 roku odsłoniły liczne fragmenty pierwotnej katedry poznańskiej.
W sobotę, ostatniego dnia uroczystości jubileuszowych w Wielkopolsce, obchody odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem uroczystości będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy premiera musicalu "Jesus Christ Superstar".
Źródło/Foto: Senat RP