Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 25 stycznia 2017 r. wziął udział w uroczystościach pogrzebowych gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego "Gryfa", zmarłego 5 stycznia br.
We mszy żałobnej odbywającej się przy honorowej asyście żołnierzy w katedrze polowej Wojska Polskiego uczestniczył prezydent Andrzej Duda, który w listopadzie 2015 r. odznaczył Brochwicz-Lewińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarłego generała żegnali również przedstawiciele rządu, parlamentu, urzędów państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz weterani II wojny światowej. Obecna była senator Anna Maria Anders.
W homilii biskup polowy WP Józef Guzdek podkreślił zasługi generała. „We wrześniu 1939 roku kapral podchorąży Janusz Brochwicz-Lewiński stanął do walki z niemiecką i sowiecką armią. W trakcie kilku lat wojennej zawieruchy wielokrotnie doświadczył Bożego Miłosierdzia. Cudem uniknął śmierci z rąk NKWD i w niezwykłych okolicznościach zbiegł z sowieckiej niewoli. Podczas okupacji był jednym z najdzielniejszych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i uczestników powstania warszawskiego" – powiedział.
Po mszy odbyło się pożegnanie generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Brochwicz-Lewiński w 1939 r. walczył w stopniu kaprala podchorążego, dostał się do sowieckiej niewoli, z której udało mu się uciec. Włączył się w działalność Związku Walki Zbrojnej, walczył w szeregach Armii Krajowej. Wsławił się obroną Pałacyku Michla podczas powstania warszawskiego, za którą został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po kapitulacji Warszawy trafił do niewoli, a po wyzwoleniu obozu jenieckiego pozostał na Zachodzie, gdzie służył w armii brytyjskiej. W 2002 r. powrócił na stałe do Polski. Do końca aktywnie działał w środowiskach kombatanckich.
Źródło: Senat RP, Foto 1: Wojciech Artyniew, Foto 2 i 3: Senat RP