Spotkanie szefów senatów w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 17 marca 2017 r. w Rzymie, spotkał się z przewodniczącą Bundesratu Malu Dreyer i przewodniczącym Senatu Francji Gerardem Larcherem.

Rozmowy polityków w ramach Trójkąta Weimarskiego dotyczyły współpracy parlamentarnej i przyszłości Unii Europejskiej w kontekście obchodów 60. rocznicy utworzenia Wspólnoty Europejskiej.

Politycy mówili o konieczności stałego przypominania wartości, na których zbudowana została Wspólnota Europejska i wskazywali, że te wartości powinny sprostać wyzwaniom ducha czasu. Według szefów senatów młodzież powinna stać się fundamentem europejskiego dialogu.

Marszałek zaproponował zorganizowanie seminarium ekspertów pod egidą senatów Polski, Francji i Niemiec, poświęconego przeciwdziałaniu zjawiskom w cyberprzestrzeni zagrażającym demokracji. Szefowie senatów zastanawiali się jak skutecznieprzeciwstawiać się „zjawisku HH” - połączeniu hate’u w sieci i hackerstwa w cyberprzestrzeni? Marszałek mówił, że sponsorowana nienawiść szerzona na forach społecznościowych podważa sens jakiejkolwiek publicznej debaty, w tym oczywiście prowadzonej podczas kampanii wyborczych. Z kolei zorganizowany hacking zagraża wiarygodności działań on-line i jest w stanie podważać sens demokratycznych procedur, w tym procesów wyborczych.

Zdaniem marszałka parlamenty mają oczywisty interes, by jak najszybciej wypracować mechanizmy obronne. W przeciwnym wypadku parlamenty stracą wpływ na jakąkolwiek rzeczywistość. Seminarium z udziałem zaproszonych wspólnie ekspertów (programistów i humanistów) oraz zainteresowanych senatorów z trzech krajów mogłoby być transmitowane w sieci za pośrednictwem stron trzech senatów.

Współpraca Polski, Niemiec i Francji została zainicjowana w 1991 r. w Weimarze przez ministrów spraw zagranicznych. Nieformalne początkowo spotkania przekształciły się w regularne trójstronne konsultacje. Miały na celu zacieśnienie współpracy oraz przezwyciężenie podziałów w Europie przez przystąpienie Polski do Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Współpraca weimarska została rozszerzona o spotkania na płaszczyźnie parlamentarnej w 1992 r. Podniesienie tej współpracy na szczebel szefów rządów i państw nastąpiło w 1998 r.

Źródło/Foto: Senat RP