Marszałek Senatu Stanisław Karczewski otworzył w Senacie 16 maja 2017 r. wystawę „Leon Janta-Połczyński (1867–1961) – senator i minister z Borów Tucholskich”.
„Cieszę się, że tu, w Senacie sięgamy do historii, przypominamy nietuzinkowe postacie, warte naśladownictwa. Takim człowiekiem był Leon Janta-Połczyński, senator I i III kadencji, minister rolnictwa w 5 rządach II Rzeczypospolitej” – mówił. Ekspozycję, z inicjatywy senatora Andrzeja Kobiaka, przygotowano z okazji 150. rocznicy urodzin Leona Janty-Połczyńskiego, przypadającej 25 maja 2017 r.
Jak mówił senator Andrzej Kobiak, tą wystawą Senat chce przywrócić pamięć o tym wybitnym polityku, działaczu społecznym, patriocie i wspaniałym człowieku.
Biograf Leona Janty-Połczyńskiego prof. Włodzimierz Jastrzębski podkreślił natomiast, że był to człowiek niezwykle pracowity, który na emeryturę przeszedł dopiero w wieku 93 lat. Jak dodał wnuk senatora prof. Stanisław Tyszkiewicz, nikt tak jak jego dziadek nie potrafił wskoczyć na galopującego konia. Grał też na fortepianie, pisał wiersze i dramaty. Można było się wiele od niego nauczyć.
Na wystawie przedstawiono poszczególne etapy życia Leona Janty-Połczyńskiego, pomorskiego ziemianina z Wysokiej w powiecie tucholskim. Ukazano przede wszystkim jego walkę o zachowanie polskości w zaborze pruskim, działalność niepodległościową podczas I wojny światowej, starania o przyłączenie Pomorza Nadwiślańskiego do Polski, działalność polityczną w II RP. Szczyt kariery politycznej Leona Janty-Połczyńskiego przypadł na lata 1930–32, kiedy sprawował funkcję ministra rolnictwa w 5 kolejnych rządach. Był autorem koncepcji współpracy międzynarodowej Polski oraz państw bałtyckich i bałkańskich w zakresie wspólnej polityki rolno-handlowej, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Zaprezentowano też fotografie, legitymacje senatora i ministra rolnictwa z 1930 r.
Źródło: Senat RP