XVIII Spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy rozpoczęło się 1 czerwca 2017 roku w Lublanie.
Szefowie drugich Izb parlamentów spotkali się, aby omówić propozycję utworzenia Senatu Europejskiego, jako instytucji zacieśniającej relację z obywatelami oraz wyzwania czasów stojące przed drugimi izbami.
Przewodniczący Rady Narodowej Słowenii Mitja Berwar otwierając spotkanie podkreślił, że 25-letnie doświadczenie słoweńskiej Rady pozwala dostrzec zalety dwuizbowości. Zwrócił uwagę na społeczne korzyści wynikające z kompetencji drugiej Izby. Jego zdaniem za pośrednictwem Senatu Europejskiego obywatele mogliby bezpośrednio wpływać na działania Unii Europejskiej. Pozwoliłoby to zachować równowagę dla scentralizowanych instytucji. Przewodniczący Berwar podkreślił, że największą korzyścią mogłoby być podniesienie zaufania do unijnych instytucji, ale także poprawa jakości prac legislacyjnych.
Marszałek Karczewski zwrócił uwagę, że rozmawiając o koncepcji Senatu Europejskiego jako czynnika, który miałby pozwolić na zacieśnienie relacji z obywatelami Unii Europejskiej, trzeba przede wszystkim uzmysłowić sobie, jaką rolę powinien pełnić. Podkreślił, że nie możemy zmierzać w kierunku przesadzonego rozrostu instytucji, polegającego na utworzeniu drugiej izby, siostrzanej wobec Parlamentu Europejskiego, tak samo kosztownej i licznej. Skutek takiej reformy byłby odwrotny od zamierzonego. W jego opinii w zupełności wystarczy, że Parlament Europejski utrzymuje dwie siedziby. „Można wykazywać, że unijny Senat już istnieje, tylko się tak nie nazywa. Z legislacyjnego punktu widzenia Rada Unii Europejskiej już jest bardzo silnym senatem, a przyjęcie procedury współdecydowania, jako podstawowej, wprowadza do metody wspólnotowej zasadę dwuizbowości doskonałej. Inni z kolei wskazują na możliwą ewolucję, a w końcu traktatowe dopowiedzenie spełniania funkcji izby wyższej przez istniejące organy lub instytucje” - mówił.
Przewodniczący czeskiego Senatu Milan Štěch zwrócił uwagę, że utworzenie tego typu instytucji mogłoby dodatkowo skomplikować proces legislacyjny. Jednocześnie dodał, że zdarza się, że obecna administracja państw członkowskich popełnia błędy w pracach Rady Unii Europejskiej. Dostrzega on w Senacie Europejskim rolę kompensującą te niedociągnięcia.
Przewodnicząca holenderskiego Senatu, Ankie Broekers-Knol zgodziła się, że pomysł powołania Senatu Europejskiego nie jest nowy i dyskusje na ten temat toczyły się już 10 lat temu. Temat omawiano również w izbie przez nią reprezentowanej. Dostrzegając nie tylko zalety, ale także wady dwuizbowości, przewodnicząca obawia się, że instytucja mogłaby dodatkowo skomplikować i tak już złożony proces legislacyjny. W jej opinii stałby się on jeszcze mniej zrozumiały dla obywateli. Efektem mogłoby być dodatkowe pogłębienie kryzysu zaufania obywateli do Unii Europejskiej. Przewodnicząca nie dostrzega roli dla Senatu Europejskiego w procesie decyzyjnym. Wąskie uprawnienia, jak dodała, byłby bardzo krytykowane.
Przy okazji konferencji zorganizowano spotkania bilateralne. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w siedzibie parlamentu Słowenii spotkał się z przewodniczącym Zgromadzenia Państwowego Republiki Słowenii Milanem Brglezem. Politycy rozmawiali o Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, który odbył się w maju w Warszawie. Słowenia nie była reprezentowana ze względu na pilne prace legislacyjne, które były w tym czasie prowadzone. Przewodniczący Brglez przyjął zaproszenie na przyszłoroczny szczyt.
Szefowie drugich Izb parlamentów przybyli do Słowenii na XVIII Spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy. Przewodniczący przed dwa dni będą dyskutowali o sposobach zacieśniania relacji z obywatelami oraz o wyzwaniach czasów stojących przed drugimi izbami.
Przy okazji konferencji marszałek Stanisław Karczewski rozmawiał także z nuncjuszem apostolskim w Słowenii Juliuszem Januszem. Arcybiskup opowiedział o 20-letniej historii budowy siedziby Nuncjatury w Lublanie.
W trakcje drugiego dnia omówione zostaną wyzwania charakterystyczne dla obecnych czasów stojące przed drugimi izbami europejskich parlamentów. W świetle rosnącego deficytu demokratycznego w Unii Europejskiej i licznych wezwań do reform parlamentarnych szczególnie drugich izb szefowie Senatów będą się zastanawiać jak mogą sprostać wyzwaniom czasu.
Stowarzyszenie powstało w 2000 r. Inicjatorem jego powołania był Przewodniczący Senatu Francji Christian Poncelet. Stowarzyszenie Senatów Europy (ang. Association of European Senates, franc. l’Association des Sénats d’Europe) zrzesza drugie izby parlamentów 15 państw europejskich. Spotkania na szczeblu przewodniczących izb odbywają się przynajmniej raz w roku, miejsce spotkania ustalane jest każdorazowo przez uczestników. Celem Stowarzyszenia Senatów Europy jest rozwój i umacnianie wzajemnych stosunków między państwami członkowskimi, promowanie idei dwuizbowości w ramach demokracji parlamentarnej, a także wzmacnianie tożsamości oraz świadomości europejskiej.
Źródło: Senat RP