Marszałek Stanisław Karczewski podczas spotkania 9 czerwca 2017 r. w Senacie z gimnazjalistami mówił o roli Senatu w procesie legislacyjnym i opiece nad Polonią i Polakami za granicą.
„Chcemy, aby młodzi ludzie pozostali w Polsce i tu pracowali. Chcemy rozbudzać patriotyzm i poczucie wspólnoty narodowej. Zależy nam na tym, aby stworzyć dobre warunki, dla tych którzy tu uczą się i dorastają, aby mogli pracować dla naszego kraju.”
Uczniowie z gimnazjów w Starej Błotnicy i Starym Góździe z powiatu białobrzeskiego na spotkaniu z marszałkiem dowiedzieli się o roli Senatu w procesie legislacyjnym i podejmowanych przez izbę inicjatywach ustawodawczych. Marszałek mówił, że w Senacie patrzy się na ustawy z nieco innej perspektywy niż w Sejmie. „Tu jest miejsce na pogłębioną refleksję i merytoryczną pracę w atmosferze pozbawionej gorących sporów politycznych. Co nie oznacza, że nie ma tu miejsca na dyskusję i ścieranie się różnych poglądów, reprezentowanych przez senatorów” – powiedział.
Marszałek Senatu omówił też rolę Senatu w opiece nad Polonią i Polakami za granicą. Podkreślił, że podczas zagranicznych wizyt zawsze spotyka się z Polonią, która jest rozsiana po całym świecie. Jednocześnie zwrócił uwagę, że są już pierwsze efekty „polityki propolonijnej”. „W 2016 r. po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej więcej Polaków przyjechało do kraju niż z niego wyjechało. To sukces, o którym się mało mówi” – podkreślił marszałek Stanisław Karczewski. Dodał, że ten trend pokazuje, iż młodzi coraz częściej wiążą swoją przyszłość z Polską.
W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Stara Błotnica Marcin Kozdrach oraz poseł Dariusz Bąk, pochodzący z tych samych okolic, co odwiedzający Senat uczniowie. Zachęcał on młodzież do aktywności obywatelskiej. Podkreślił, że należy się interesować tym, co się dzieje dookoła i angażować w sprawy swoich małych społeczności. Jego zdaniem to pierwszy krok na drodze do tego, by zastać wójtem, posłem czy senatorem.
Źródło: Senat RP