Marszałek Senatu 8 czerwca 2017 r. przyjął ambasadora Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Jonathana Knott’a. Stanisław Karczewski złożył ambasadorowi kondolencje w związku z ostatnim atakiem terrorystycznym w Londynie.
Ambasador oświadczył, że nie wie, jaki jego kraj będzie miał jutro rząd, ale jest pewien, że uczyni on wszystko co w jego mocy, by zapobiec podobnym zbrodniom w przyszłości. Ambasador podkreślił, że dramatyczne wydarzenia połączyły wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii.
Ambasador z marszałkiem rozmawiali o sytuacji na rynku pracy w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Zgodzili się, że Polska i Wielka Brytania będą konkurować o polskich, a być może i ukraińskich pracowników. Zdaniem ambasadora dla Polski i Wielkiej Brytanii korzystne byłoby osiągnięcie porozumienia w sprawie handlu, przed końcem dwuletnich rokowań w sprawie warunków opuszczenia Unii przez jego kraj. Podkreślił też, że niezależnie od obecności w NATO oba kraje zawrą dwustronną umowę dotyczącą trwałego pobytu brytyjskich żołnierzy w Polsce.
Podczas rozmowy poruszona została także kwestia zapowiadanego w Polsce referendum konstytucyjnego. S. Karczewski wyjaśnił, że w sytuacji, gdy rząd nie dysponuje wystarczającą większością w parlamencie do zmiany konstytucji, dyskusja nad takimi zmianami powinna zacząć się od publicznej debaty. Marszałek poinformował, że właśnie w tej sprawie wspólnie z marszałkiem Sejmu spotyka się prezydentem. Odnośnie prac parlamentarnych toczących się w Polsce nad ustrojem władzy sądowniczej, marszałek wyraził przekonanie, że senatorowie poświęcą jej tyle czasu, ile wymaga wyczerpująca dyskusja. Dodał, że społeczeństwo oczekuje reformy sądownictwa.
Ambasador pytał marszałka o zbliżający się kongres Prawa i Sprawiedliwości. Stanisław Karczewski podkreślił, że odbędzie się on w jego okręgu wyborczym. Jednym z wątków dyskusji będzie plan pracy na następną kadencję. Marszałek zwrócił również uwagę, że niezależnie od tego, z jak trudnymi zadaniami przyszło się mierzyć ministrom w ostatnim czasie, poparcie społeczne dla rządu jest najwyższe w porównaniu z akceptacją dla wszystkich dotychczasowych rządów, po upływie tego samego okresu sprawowania władzy.
Źródło: Senat RP