Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski objął honorowym patronatem obchody 71. rocznicy bitwy pod Zwoleniem.
Organizatorami wydarzeń historyczno – edukacyjno – sportowych były Stowarzyszenie Zwoleń Biega oraz Zwoleńska Grupa Regionalna.
Jednym punktów obchodów był Zwoleński Bieg Niezłomnych. Ponad 120 uczestników pokonało sześciokilometrową trasę. Marszałek Senatu RP przekazał upominki dla trzech pierwszych miejsc w kategorii open dla kobiet i mężczyzn. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, którzy pomimo upału ukończyli bieg.
Kolejna część wydarzenia miała miejsce na zwoleńskim rynku, gdzie odbył się koncert zespołu Lustro połączony z opowieścią o Franciszku Jaskulskim ps. „Zagończyk”, który wraz z grupą żołnierzy 15 czerwca 1946 roku stoczył w Zwoleniu walkę z Armią Sowiecką. Była to jedna z ważniejszych walk partyzanckich po lewej stronie Wisły. Grupa „Zagończyka” opanowała budynek Milicji Obywatelskiej oraz Urzędu Pocztowego, następnie ruszyła w stronę Kozienic. Sowieci w zemście za udaną akcję podziemia spalili część Zwolenia i kilka okolicznych wsi.
Przed rozpoczęciem koncertu na rynek wjechała oryginalną powojenną ciężarówką grupa rekonstrukcyjna, która przedstawiła moment ujęcia żołnierzy Armii Sowieckiej przez oddział „Zagona”.
W imieniu Marszałka Stanisława Karczewskiego Weronika Piwarska wręczyła pamiątkowe albumy sześciu rodzinom poległych w 1946 roku w Zwoleniu żołnierzy. Odczytała również list skierowany do organizatorów oraz uczestników niedzielnego wydarzenia.
Z okazji tego wydarzenia Instytut Pamięci Narodowej udostępnił wystawę „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950.” Jest to wystawa poświęcona polskiemu podziemiu niepodległościowemu w regionie radomskim, czyli powiatach radomskim, kozienickim i iłżeckim (północna część dawnego woj. kieleckiego). Na 31 planszach zaprezentowano najważniejsze wydarzenia dla powojennej konspiracji z lat 1945–1950.
Franciszek Jerzy Jaskulski, pseud. „Zagon”, „Zagończyk” (ur. 16 września 1913 w Castrop-Rauxel w Niemczech, zm. 19 lutego 1947 w Kielcach) – oficer w stopniu majora AK, działacz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Od grudnia 1945 do lutego 1946 był szefem referatu bezpieczeństwa Zrzeszenia WiN w Obwodach Kozienice i Puławy. Od lutego do maja 1946 – komendanta Inspektoratu WiN Kozienice, a od maja do lipca 1946 – komendanta Inspektoratu WiN, obejmującego Obwody: Radom, Kozienice, Starachowice, Kielce i Końskie, pod kryptonimem „Związek Zbrojnej Konspiracji” (ZZK); na tym terenie przyczynił się do zorganizowania licznych oddziałów partyzantki antykomunistycznej, które m.in. opanowały Szydłowiec i Skaryszew, zabijały współpracowników UB i NKWD, ponadto stoczyły wiele walk z grupami operacyjnymi NKWD, UB i KBW (m.in. w czerwcu 1946 roku).
26 lipca 1946 został aresztowany przez UB na skutek zdrady bliskiego współpracownika. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach z 17 stycznia 1947 został skazany na karę śmierci. Najwyższy Sąd Wojskowy oddalił skargę rewizyjną postanowieniem z 6 lutego 1947. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok został wykonany w więzieniu w Kielcach tuż przed wejściem w życie amnestii, która pozwalała na zmianę kar śmierci na karę dożywotniego więzienia lub 15 lat więzienia.
Za działalność konspiracyjną Jaskulski był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Żonaty, pozostawił troje dzieci.
Foto: Echo Dnia