30 czerwca 2017 roku odbyła się uroczystość z okazji 60-lecia powstania 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego.
Obchody rozpoczęły się mszą święta polową, a następnie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem patrona jednostki. W imieniu Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego wiązankę złożyła Weronika Piwarska.
Punktualnie w południe, hymnem Polski oraz podniesieniem flagi rozpoczął się uroczysty apel. Odczytane zostały okolicznościowe listy gratulacyjne, pułkownik Andrzej Kozera – dowódca 1. Orel wręczył nominacje na wyższe stopnie, a na zakończenie podziękował swojemu zastępcy podpułkownikowi Jackowi Klatce, który zostaje przeniesiony do innej jednostki.
Generał Związku Piłsudczyków RP Stanisław Władysław Śliwa odznaczył Złotym Krzyżem Związku sztandar grójeckiej jednostki. Na zakończenie odbyła się defilada oraz krótki pokaz praktycznych umiejętności żołnierzy. Całości towarzyszyła wojskowa orkiestra. Po części oficjalnej żołnierze wraz ze swoimi rodzinami udali się na żołnierski poczęstunek i militarny piknik z wieloma atrakcjami dla dzieci.
W uroczystościach wzięli między innymi: poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, starosta grójecki Marek Ścisłowski, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu grójeckiego, dyrektorzy i kierownicy grójeckich instytucji, emerytowani wojskowi, kombatanci, byli dowódcy, rodziny żołnierzy służących w grójeckiej jednostce.
1. Ośrodek Radioelektroniczny im. ppłk. Jana Kowalewskiego od dnia 01.04.2000 roku jest spadkobierczynią dziedzictwa Jednostki Wojskowej 2962, która utworzona została w Pile 15 sierpnia 1957 roku jako Ośrodek Rozpoznania i Zakłóceń Radiowych. W lipcu 1961 roku przeniesiona została do m. Ogrodzienic koło Grójca, gdzie stacjonuje do dnia dzisiejszego. Z uwagi na charakter wykonywanych zadań, posiada pododdziały rozmieszczone na obszarze całego kraju. Zmiany organizacyjne spowodowały przekształcenie 1. Ośrodka Rozpoznania i Zakłóceń Radiowych w 1.Pułk Rozpoznania Radioelektronicznego w 1971 r. Obecny kształt jednostki po reorganizacji Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej wraca do historycznej nazwy Ośrodka. Jednostka podległa bezpośrednio Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Żołnierze jednostki chętnie angazują się w życie społeczne mieszkańców powiatu grójeckiego, uczestniczą w patriotycznych uroczystościach, przygotowują wojskową oprawę.
Jan Kowalewski (ur. 23 października 1892 w Łodzi, zm. 31 października 1965 w Londynie) – podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego II RP, matematyk, lingwista i kryptolog, który złamał sowieckie szyfry w czasie wojny z bolszewikami, długoletni oficer Oddziału II Sztabu Głównego. W czasie Bitwy Warszawskiej w sierpniu 1920 r. informacje polskiego radiowywiadu zorganizowanego przez Kowalewskiego miały bezwzględnie rozstrzygający wpływ na decyzje strategiczne Józefa Piłsudskiego i w konsekwencji na rozmiar zwycięstwa Wojska Polskiego nad nacierającą na Warszawę Armią Czerwoną.
Foto: Gazeta Jabłonka