17 września br. na terenie nieistniejącej już wsi Stefanów w gminie Gielniów odbyły się uroczystości 73. rocznicy Akcji „Burza”, 65. rocznicy pacyfikacji wsi Stefanów oraz 77. rocznicy walki oddziałów mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal".
Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski objął to wydarzenie honorowym patronatem.
Uroczystości rozpoczęły się polową mszą świętą w intencji poległych partyzantówn a ziemi przysuskiej podczas II Wojny Światowej. Z każdej ofiary rodzi się dobro – mówił w homilii ks. Stanisław Sikorski, kapelan Solidarności. Przypomniał, że 26 września 1944 r. koło Stefanowa rozegrała się zwycięska bitwa partyzantów z 25. i 72. Pułku Armii Krajowej z Niemcami. W odwecie za klęskę okupanci spalili wieś, ale ludność Stefanowa zdążyła uciec do pobliskich lasów. - Po wojnie mieszkańcom udało się odbudować wieś, ale władza ludowa w 1952 r. przesiedliła mieszkańców w różne rejony kraju, a zabudowania zrównano z ziemią pod pretekstem koniecznościu budowy poligonu. Obchodząc dzisiaj wiele patriotycznych rocznic, mamy stać na straży miłości ojczyzny i bronić jej za każdą cenę - powiedział ks. Sikorski.
Na ziemi przysuskiej niezwykle żywe są tradycje patriotyczne. Pamięć o walkach partyzanckich podczas II wojny światowej tutaj nie ginie. Miejscowi lub ich potomkowie stale wspominają bohaterów wojennych. Po wsi Sefanowo została jedna studnia i ruiny kilku zabudowań.
Po nabożeństwie nastąpiło wręczenie odznaczeń zasłużonych w pielęgnowaniu pamięci historycznej i krzewieniu patriotyzmu oraz wyróżnienia Akcji „Burza" przyznawane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Następnie delegacje złożyły symboliczne kwiaty pod pamiątkowa tablicą. W imieniu Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego wiązankę złożyła Weronika Piwarska.
Odczytany został również Apel Pamięci, w którym przywołano poległych żołnierzy z 25. i 75. Pułku Piechoty Armii Krajowej biorących udział w Akcji „Burza” oraz członków partyzanckich oddziałów mjr. Henryka Dobrzańskiego. Ku czci bohaterów radomscy policjanci oddali salwę honorową. Uroczystości towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Policji Komendy Głównej Policji pod batutą mł. insp. Janusza Trzepizura. Nie zabrakło również młodych uczniów z Liceum Kadetów RP w Lipinach.
W obchodach wzięli udział między innymi starosta przysuski Marian Niemirski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Radom Leon Etwert, Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak wraz z delegacją leśników, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu Danuta Pawlik, Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu Tomasz Michułka wraz z liczną delegacją policjantów, wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin, radni powiatowi i gminni. Pomimo deszczowej pogody frekwencja była zaskakująco wysoka. Bardzo licznie przybyli mieszkańcy okolicznych wsi oraz osoby bezpośrednio związane ze Stefanowem.
Mjr. Henryk Dobrzański ps. „Hubal” - herbu Leliwa, (ur. 22 czerwca 1897w Jaśle, zm. 30 kwietnia 1940 pod Anielinem). W latach 1919–1921 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i dowodził plutonem kawalerii podczas walk o Lwów. Za odwagę na polu walki został odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Na początku II wojny światowej sformował pierwszy oddział partyzancki - Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. W gwałtownej walce w okolicach wsi Anielin oddział uległ rozproszeniu, a sam „Hubal” poległ z bronią w ręku. Do tej pory nie odnaleziono grobu ze szczątkami mjr Dobrzańskiego „Hubala”; wskazywane jest kilka lokalizacji, ale cały czas trwa zbieranie wszelkich informacji na ten temat i ich sprawdzanie. [wikipedia.pl]
Foto: Policja Mazowiecka