W dniu 20 września w ramach promowania szczepień, szczepionek i zdrowego trybu życia Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski wraz z Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwiłłem zaszczepili się przeciwko grypie.
Marszałek Stanisław Karczewski mówił o tym, że szczepienia zmniejszają ilość chorób zakaźnych. Podkreślił, że coraz silniejsze lobby antyszczepionkowe pozbawione jest jakichkolwiek logicznych i naukowych podstaw. Podziękował tym politykom, którzy wspierają akcję szczepień.
Minister Radziwiłł wyraził nadzieję, że coraz większa liczba osób będzie korzystała ze szczepienia przeciwko grypie. Poinformował, że szczepienie takie wykonać może lekarz lub pielęgniarka. Przed szczepieniem wykonane jest badanie, pacjent informuje o ewentualnych reakcjach uczuleniowych na inne szczepionki, uczuleniu na białko kurze, co może być przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia. W szczególności powinny się szczepić małe dzieci od 6 do 60 miesiąca życia, kobiety w ciąży, seniorzy po 65 roku życia, osoby z choroba obturacyjną płuc lub układu krążenia. Dodał, że nie ma na świecie drugiej tak przebadanej grupy leków na świecie jak szczepionki. Część chorób została wyeliminowana np. polio, ospa prawdziwa, choroba Heinego- Medina jednakże wraz ze wzrostem liczby osób odmawiających szczepień te choroby odnawiają się. W ocenie Ministra obowiązkiem każdego pracownika medycznego jest szczepić się przeciwko grypie, by nie stanowili zagrożenia dla pacjentów.
Następnie senatorowie odpowiadali na pytania dziennikarzy. Marszałek powiedział, że jako lekarz i polityk zawsze będzie tak samo zachęcał wszystkich do szczepień. Pytany czy będzie kandydował na urząd prezydenta Warszawy powiedział, że poinformuje gdy decyzje zostaną podjęte.
Minister Radziwiłł poinformował, że obecne restrykcje, które wiążą rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci są wystarczające i nie ma planów by zaostrzać to prawo. Powiedział, że obecnie w ministerstwie toczą się prace nad funduszem kompensacyjnym dla nielicznych dzieci, które uległy ciężkim negatywnym skutkom poszczepiennym.
Marszałek Senatu poinformował, że w związku z dobrym stanem finansów publicznych będzie rozmawiał z panem ministrem Mateuszem Morawieckim oraz panią premier Beatą Szydło, by zostały zwiększone środki na służbę zdrowia.
Konstanty Radziwiłł przypomniał, że obecnie toczą się senackie prace nad specustawą umożliwiającą dokonanie zakupów za 280 mln zł aparatury i sprzętu np. w zakresie onkologii, chirurgii dziecięcej czy neonatologii. Będą to zakupy dla szpitali będących poza zarządzaniem ministerstwa zdrowia. Przypomniał, że w tym roku kalendarz szczepień został uzupełniony o szczepienie przeciwko pneumokokom, które są w całości sfinansowane z budżetu państwa. Dodatkowo 760 mln zł w tym roku jeszcze będzie przeznaczone na tzw. „wykupienie kolejek” to jest skrócenie czasu oczekiwania na operację zaćmy czy wstawiania endoprotez stawu biodrowego i kolanowego. Dodatkowo od 1 mld do 1,5 mld będzie przekazane z budżetu państwa na służbę zdrowia do końca roku.
Video: Senat RP