„Droga młodzieży! Ta wystawa o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki jest przede wszystkim dla was, dla młodego pokolenia” – tymi słowami marszałek Stanisław Karczewski zwrócił się do uczniów Katolickiego Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
W Senacie 21 września 2017 r. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski otwierając wystawę „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Kapłan i męczennik”.
Marszałek Senatu podkreślił, że ta skromna wystawa dobrze oddaje charakter duszpasterstwa ks. Jerzego Popiełuszki. W prosty sposób głosił on miłość i prawdę.
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko od 2014 r. jest patronem „Solidarności”. „To wyróżnienie, ale i ogromne zobowiązanie. Staramy się wykonywać testament księdza w codziennej naszej pracy na rzecz podmiotowości pracownika” – zapewnił przewodniczący Piotr Duda.
„Ksiądz Jerzy Popiełuszko zginął za wartości, które legły u podstaw «Solidarności»” – mówił prezes IPN Jarosław Szarek. „Wasi rodzice tworzyli «Solidarność». Pytajcie o to w swoich domach. Także i wy musicie być strażnikami tej pamięci” – apelował do młodzieży.
Wystawa, przygotowana przez NSZZ „Solidarność”, prezentuje fotografie przypominające działalność ks. Jerzego Popiełuszki, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym solidarnościowym ruchem związkowym. Po wprowadzeniu stanu wojennego dla rodzin internowanych był opiekunem, a dla wszystkich ‒ wsparciem w trudnych chwilach.
Otwarcie wystawy, w którym uczestniczył brat ks. Jerzego Popiełuszki Józef wraz z żoną Alfredą, poprzedziło podjęcie przez Izbę uchwały w 70. rocznicę urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”.
Źródło: Senat RP
Foto: Michał Józefaciuk