Za intensyfikacją kontaktów między parlamentami Korei Południowej i Polski – opowiedzieli się 17 października 2017 r. podczas rozmów w Senacie marszałek Stanisław Karczewski i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei Chung Sye-kyun.
Politycy mówili ponadto o bezpieczeństwie i rozwoju współpracy gospodarczej, kulturalnej, naukowej, a także o zbliżających się zimowych igrzyskach olimpijskich w Korei.
Marszałek podziękował za wsparcie kandydatury Polski na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Podkreślił, że Polska będzie aktywna i będzie zabiegać o pokój na świecie, a także w regionie Korei Południowej. Dodał, że Polska od 18 lat jest członkiem NATO. Poinformował gościa, że w minionym roku odbył się szczyt NATO w Warszawie i wyraził zadowolenie, że ustalenia tego szczytu są realizowane i będą miały wpływ na wzrost bezpieczeństwa.
Chung Sye-kyun powiedział, że Korea zagłosowała za Polską, bo koreańscy politycy są przekonani, że Polska dobrze przysłuży się sprawom stabilizacji i pokoju na świecie. Podziękował marszałkowi za wsparcie polityki Republiki Korei wobec Korei Północnej i za potępienie północnokoreańskiej polityki w tym regionie świata.
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego podkreślił, że Polska i Korea Południowa mają bardzo dobre kontakty gospodarcze, naukowe, kulturalne i warto je rozszerzyć o kontakty międzyparlamentarne. Podkreślił, że dostrzega niedostatek dyplomacji parlamentarnej. Zaznaczył, że Republika Korei ma bardzo dobre kontakty z państwami Grupy Wyszehradzkie, ale zdecydowanie najlepiej układają się relacje z Polską. Wyraził nadzieję, że po otwarciu bezpośredniego połączenia lotniczego między obu państwami rozwiną się kontakty polityczne i wzrośnie wymiana turystyczna. Dodał, że do tej pory wizyty na najwyższym szczeblu nie były częste. Zaproponował, by do takich wizyt parlamentarnych dochodziło przynajmniej co dwa lata. Zaprosił marszałka na ceremonię otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich, które mają się odbyć w przyszłym roku w Korei Południowej.
Marszałek podziękował za zaproszenie. Podkreślił, że przywiązuje dużą wagę do dyplomacji parlamentarnej , gdyż ona tworzy dobry klimat do współpracy we wszystkich obszarach. Również wyraził nadzieję, że do intensyfikacji stosunków polsko-koreańskich przyczyni się bezpośrednie połączenie lotnicze.
Przewodniczący koreańskiego parlamentu zaznaczył, że ponad 180 firm koreańskich działa w Polsce. Powiedział, że obecnie jedna z firm chce zainwestować w Polsce w produkcję baterii elektrycznych do samochodów. Powiedział też, że Korea ma duże doświadczenie w przedsięwzięciach infrastrukturalnych i może być dobrym partnerem dla Polski. Prosił marszałka o życzliwe nastawienie do koreańskich inwestycji, a także jeśli Polska zdecyduje się na budowę elektrowni atomowej, o rozważenie współpracy z Koreą w tej kwestii.
Marszałek podkreślił, że Polska otwarta jest na inwestycje, zwłaszcza infrastrukturalne. Dodał, że Polska gospodarka rozwija się w dobrym tempie. Zaznaczył, że produkty koreańskie cieszą się dobrą opinią w Polsce, z uwagi na wysoką jakość. Obiecał wsparcie dla inwestycji, o których mówił przewodniczący. Marszałek z kolei poprosił gościa Korei o wsparcie dla polskiej kandydatury zorganizowania EXPO w 2022 r. w Łodzi, które ma być poświęcone rewitalizacji miast.
Źródło: Senat RP