Spotkanie Stanisław Karczewski - Recep Erdogan.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się 17 października 2017 r. w Senacie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem, przebywającym w Polsce na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Obaj politycy uznali poziom stosunków polsko-tureckich za bardzo dobry i wyrazili nadzieję, że nadal się będą one rozwijały w ten satysfakcjonujący sposób.

W składzie delegacji tureckiej byli ministrowie spraw zagranicznych, pracy i zabezpieczenia społecznego, energii i bogactw naturalnych, obrony narodowej, gospodarki, kultury i turystyki, ds. Unii Europejskiej oraz deputowani. Obecni na spotkaniu byli także ambasador Polski w Turcji i ambasador Turcji w Polsce.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski oświadczył, że Polsce zależy na bardzo dobrych relacjach z Turcją, która jest dla naszego kraju partnerem strategicznym. „Łączy nas NATO i europejska perspektywa” – podkreślił. Marszałek wyraził zadowolenie, że Turcja uczestniczyła w dwóch szczytach szefów parlamentów państw Europy Środkowo-Wschodniej, które odbyły się w Warszawie. Podziękował Turcji za wsparcie polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i zadeklarowane poparcie dla Łodzi jako gospodarza Expo 22 .

Marszałek Senatu wspomniał, że w przyszłym roku Polska będzie niezwykle uroczyście obchodzić 100. rocznicę odzyskania niepodległości - także z udziałem Polaków rozproszonych na całym świecie. „Jest ich 16-20 mln żyjących poza Polską , a w Turcji jest to grupa około 1000 osób. To właśnie Senat sprawuje opieką nad Polonią” – wyjaśnił.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zwrócił uwagę na wysoki szczebel towarzyszącej mu delegacji, podkreślając bardzo szeroki zakres rozmów, które odbył w trakcie wizyty w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą. „Chciałbym, aby obroty naszej wymiany handlowej wzrosły z 6 mld do 10 mld dolarów w ciągu pięciu lat” – zadeklarował prezydent Erdoğan. Jego zdaniem, możliwości dynamicznego wzrostu i obopólnych korzyści istnieją w wielu dziedzinach – np. w energetyce, przemyśle obronnym, turystyce, sektorze developerskim.

Stanisław Karczewski poinformował, że Polska jest obecnie w bardzo dobrym okresie rozwoju, ma dobry i stabilny wzrost gospodarczy, jest bardzo otwarta na inne kraje i współpracę. „Jestem przekonany, że mamy po obu stronach wielki potencjał, który należy wykorzystać”- powiedział.

Marszałek Senatu poruszył też kwestię sprowadzenia z Turcji do Polski szczątków podpułkownika Karola Rzepeckiego, oficera wojsk carskiej Rosji, zmarłego w 1894 r., które zostały w 2017 r. odnalezione w Ardahanie. Turecki prezydent pozytywnie ustosunkował się do tej prośby potomków Rzepeckiego. Marszałek Karczewski opowiedział o dodatkowym wymiarze historycznym tej sprawy, albowiem ppłk Rzepecki był dziadkiem Danuty Siedzikówny, ps. Inka, bohaterki podziemia antykomunistycznego straconej przez komunistów w 1946 r.

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan poinformował, że Turcji zależy na odzyskaniu nieukończonego obrazu sułtana Mehmeta Zdobywcy, który spoczywa w krakowskim muzeum i jest niewystawiany na widok publiczny. Ponadto Turcja chciałaby odbudować i wyposażyć na swój koszt pawilon turecki w Łazienkach w Warszawie. Marszałek Senatu zainteresował się tymi kwestiami.

Recep Tayyip Erdoğan, 1954, ukończył szkołę religijną İmam Hatip Lisesi w Stambule w 1973 r. Studia na Wydziale Ekonomii i Handlu Uniwersytetu Marmara ukończył w 1981 r. Należał do Tureckiego Narodowego Związku Studentów. Wstąpił do islamistycznej Partii Ocalenia Narodowego, a po jej delegalizacji na skutek zamachu wojskowego w 1980 r., do jej kontynuatorki Partii Dobrobytu. W 1994 r. wygrał wybory na stanowisko burmistrza Stambułu. Wprowadził wiele reform i był pozytywnie odbierany przez społeczeństwo. W 1998 r. został usunięty ze stanowiska i skazany na dziesięć miesięcy pozbawienia wolności, po tym jak na wiecu w prowincji Siirt wygłosił przemówienie uznane za podżeganie do nienawiści na tle religijnym. Wyszedł na wolność w 2001 r. na mocy amnestii. Został wybrany na stanowisko przewodniczącego założonej w 2001 r. Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która wygrała wybory parlamentarne w 2002 r. Po cofnięciu sądowego zakazu pełnienia funkcji publicznych objął stanowisko premiera Turcji w 2003 r. AKP wygrała kolejne wybory w 2007 r., 2011 r. i dwukrotnie w 2015 r. W 2014 r. w Turcji odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, w których zwyciężył już w pierwszej turze, zdobywając 51.96 % głosów. Po referendum konstytucyjnym, które odbyło się w kwietniu 2017 r., ponownie został oficjalnym członkiem AKP (musiał zrezygnować z członkostwa w niej w momencie wyboru na urząd prezydenta w 2014 r.). Na przewodniczącego partii został ponownie wybrany na nadzwyczajnej konwencji w maju br.

 

 

Źródło: Senat RP