Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski wziął udział 22 listopada br. w Debacie Jedynki: Jak wyprzedzić chorobę? Znaczenie badań przesiewowych w diagnostyce medycznej
Ponad 5 tysięcy osób zostało przebadanych w ramach programu "Po pierwsze zdrowie". Podczas konferencji w Senacie podsumowano akcję realizowaną przez Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów oraz Komitet Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Polskim Radiem.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreśla w "Debacie Jedynki", że to, czy będziemy zdrowi zależy w ogromnym stopniu od nas samych. - Naszego sposobu bycia, naszej aktywności, sposobu odżywiania - wylicza.
- Bardzo ważne jest, żebyśmy myśleli o zdrowiu i zdawali sobie sprawę, jak dużo zależy od nas. Badania przesiewowe są bardzo ważne, bo wczesne wykrycie chorób nowotworowych powoduje, że taniej, szybciej i skuteczniej te choroby leczymy - zaznacza gość Jedynki.
Wiceminister zdrowia Zbigniew Król podkreśla, że "pieniędzy na zdrowie jest w systemie dość dużo, ale są one wydawane głównie na medycynę naprawczą, bo tak jest ten system skonstruowany".
- Bardzo ważne jest przeznaczenie pewnej puli środków na prewencję, tak żeby w podstawowej opiece zdrowotnej można było wykonać jak najwięcej przesiewowych i profilaktycznych badań. Lekarz rodzinny także powinien prowadzić działania prewencyjne - mówi gość "Debaty Jedynki"
Prof. Henryk Skarżyński, przewodniczący komitetu nauk klinicznych PAN i dyrektor Światowego Centrum Słuchu, mówi, że chodzi o uświadomienie ludziom, jak wielkim bogactwem jest nasze zdrowie i jak powinniśmy o nie dbać.
- Nic nie da zbudowanie systemu, który ma rozwiązać wszystkie problemy, czyli nie chodzę na badania profilaktyczne, nie szczepię się, ale później idę do lekarza i on mnie musi wyleczyć. Jeżeli nie będziemy o siebie dbać, to nawet najlepszy system nam nie pomoże - zaznacza.
Zapraszamy do wysłuchania całej debaty z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.
Źródło: Polskie Radio