Finał konkursu dla dziennikarzy o nagrodę Marszałka Senatu.

W Senacie 15 grudnia 2017 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród Marszałka Senatu dziennikarzom, którzy zwyciężyli w konkursie pt. „Polska rodzina poza Polską”.

Marszałek Stanisław Karczewski podziękował dziennikarzom za udział w konkursie. Podkreślił, że Senat jest opiekunem Polonii i Polaków poza granicami, a dziennikarze zajmujący się tematyką polonijną pomagają Senatowi w pełnieniu tej zaszczytnej funkcji, bo pomagają naszym rodakom podtrzymywać więzi z ojczyzną.

„Doceniam rolę mediów polonijnych w zachowaniu tożsamości narodowej naszych rodaków. Dziękuję też mediom w Polsce za podejmowanie tematyki polonijnej. Ludzie żyjący poza granicami muszą wiedzieć, że się o nich w Polsce pamięta, muszą być dumni ze swojej ojczyzny i mieć w niej oparcie i o to się staramy” – powiedział marszałek.

Laureatami tegorocznej, 14. już edycji konkursu zostali: Grażyna Preder (I nagroda) Polskie Radio Koszalin za reportaż radiowy ”Bukowina – Tryptyk”, Ewa Szkurłat-Adamska (II nagroda) z Radia Kraków za reportaż radiowy „Pan Jacek”, Elżbieta Lewak z Kuriera Galicyjskiego (III nagroda) za pracę "Scenariusz z życia wzięty albo Mamo, to kim ja jestem?”. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymali: Halina Świerkosz-Iwanowska z Poloniki za pracę „Polskie dzieci w Austrii”, Anna Leśniewska z Polskiego Radia Rzeszów za reportaż radiowy „Londyńskie Orlęta”, Ilona Lewandowska z Kuriera Wileńskiego za pracę „Edward Klonowski: nie żałuję tych lat”, Beata Bruggeman-Sękowska za pracę „Moje córki czuwają” w portalu communications-unlimited.nl.

Marszałek Karczewski podkreślił, że obecny rząd i parlament przywiązuje wagę do kondycji rodziny. "Interesujemy się także tym, jak żyją polskie rodziny poza granicami – stąd temat konkursu Polska rodzina poza Polską" - powiedział.

Przewodniczący jury, wicemarszałek Senatu Michał Seweryński poinformował, że w tym roku na konkurs nadesłano 33 prace m.in. z Austrii, Belgii, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, teksty z portali internetowych. Podkreślił, że Senat Rzeczypospolitej, który jest opiekunem Polonii i Polaków poza granicami, chciał się dowiedzieć, jak radzi sobie polska rodzina poza granicami.

„Z prac nadesłanych na konkurs wynika jak wiele trudu rodziny żyjące poza granicami wkładają, by dzieci chciały mówić po polsku, żeby czuły się związane z Polską, żeby miały poczucie tożsamości narodowej. Prace konkursowe opowiadają o tym, że na emigracji, poza granicami – jest zawsze trudno, nawet jeśli osiągnie się sukces” – powiedział wicemarszałek Seweryński.

Wicemarszałek podkreślił, że cel konkursu został osiągnięty, bo cieszy się on zainteresowaniem dziennikarzy i dzięki temu pojawia się coraz więcej publikacji w prasie polonijnej i polskiej o naszych rodakach żyjących z dala od ojczyzny. „Cieszy nas, że konkurs senacki jest inspiracją dla dziennikarzy do podjęcia tematów związanych z Polakami za granicą” – zaznaczył wicemarszałek.

Prace oceniało jury w składzie: wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, redaktor Tomasz Barański, redaktor Wojciech Kaźmierczak, Aleksandra Leicht z Centrum Informacyjnego Senatu.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wręczenia nagród.

 

 

 

Źródło: Senat RP