Wizyta marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego na Litwie 24 kwietnia 2019 r. rozpoczęła się od spotkania w Trokach Starych z Polakami żyjącymi w tym kraju.
Marszałek odwiedził szkołę podstawową im. Andrzeja Stelmachowskiego. Podziękował nauczycielom, rodzicom i uczniom tej szkoły za dbanie o polskość i podtrzymywanie tradycji, za trud i pracę.
Marszałkowi w podróży towarzyszy senator Konstanty Radziwiłł.
Marszałek wyraził zadowolenie z ponownego spotkania z niektórymi uczniami i nauczycielami tej szkoły. Uczniowie z Trok Starych uświetnili dwa tygodnie wcześniej, swoją obecnością i występem uroczyste otwarcie w Senacie wystawy upamiętniającej postać i dzieło życia świętej pamięci Andrzeja Stelmachowskiego, pierwszego marszałka odrodzonego Senatu i patrona szkoły w 10. rocznicę jego śmierci.
„Doceniam, że uczniowie od najmłodszych lat angażują się w życie polskiej społeczności – na miarę swoich możliwości: biorą aktywny udział w rozmaitych wydarzeniach będących okazją do manifestowania polskości i prezentowania swoich umiejętności, w uroczystościach, konkursach i zawodach, w których odnoszą sukcesy. Niech Polska będzie dla Was punktem odniesienia i wartością” – powiedział marszałek. Dodał, że odrodzony Senat od czasów śp. marszałka Stelmachowskiego stara się pomagać naszym Rodakom mieszkającym poza granicami Polski, prowadzić dialog z nimi i wspierać podejmowane przez nich przedsięwzięcia na rzecz polskiej społeczności – wspierać nie tylko instytucjonalnie, ale i finansowo.
Marszałek dziękował za to, że szkoła wybrała sobie takiego patrona. Podkreślił, że to dla Senatu polskiego i dla Polonii postać bardzo ważna. „To marszałek Andrzej Stelmachowski zainicjował w wolnej Polsce nawiązanie kontaktów z Polonią i Polakami za granicą, a zwłaszcza uwagę skierował na Polaków żyjących za wschodnią granicą Polski” – zaznaczył S. Karczewski. Dodał, że od tamtej pory budujemy mosty łączące Polaków w kraju z tymi za granicą. Marszałek Stelmachowski był ojcem takiej nowoczesnej współpracy z Polonią i Polakami za granicą - takiej współpracy, by płynące z niej korzyści były wzajemne. Jak podkreślił zyskiem Polski jest budowanie polskiej wspólnoty na całym świecie. Zapewnił uczestników spotkania, że Polska będzie pamiętała o Polakach poza granicami i będzie o nich dbała.
Zapraszał do odwiedzania Polski. Podkreślił, że takie przyjazdy zwłaszcza dzieci i młodzieży do Macierzy owocują przyjaźniami, ugruntowują poczucie tożsamości narodowej, sprawiają, że młodzi ludzie zakochują się w Polsce.
Wcześniej marszałek wraz z delegacją zwiedził szkołę. Podziękował jej dyrektorowi i nauczycielom. Powiedział, że jest to miejsce hołdujące tradycjom, jednocześnie nowoczesne.
Dyrektor szkoły Romuald Grzybowski podkreślił, że szkoła jest nie tylko placówką oświatową, ale propagatorem polskiej kultury i tradycji. Dlatego przy szkole działa zespół „Tęcza”, a także chór żeński. Przypomniał, że profesor Andrzej Stelmachowski będąc prezesem Wspólnoty Polskiej wiele uwagi poświęcał polskim szkołom na Litwie.
Spotkanie uświetniły występy tych zespołów.
W imieniu Senatu i własnym podziękował nauczycielom, rodzicom, uczniom i wszystkim osobom zaangażowanym w życie społeczności szkolnej za to, że nie tylko podejmują codzienny trud podtrzymywania tradycji oświaty polskiej na Litwie, trud nauczania i uczenia się języka polskiego i w języku polskim, ale przede wszystkim za to, że szkoła jest miejscem, które inspiruje do odkrywania polskiego dziedzictwa, a także do angażowania się w działalność na rzecz polskiej społeczności.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 25 kwietnia 2019 r. weźmie udział w uroczystym posiedzeniu litewskiego Sejmu, które poświęcone będzie 25. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i współpracy dobrosąsiedzkiej. W trakcie tego posiedzenia przewidziane jest m.in. wystąpienie przewodniczącego Sejmu Republiki Litewskiej Victorasa Pranckietisa i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Po posiedzeniu odbędzie się spotkanie i rozmowy obu polityków.
Źródło: Senat RP