Pierwsza część wizyty delgacji Senatu RP w Gruzji.

Na zaproszenie przewodniczącego gruzińskiego parlamentu Iraklego Kobakhidze Marszałek Senatu RP wraz z delegacją przebywa w dniach 20-24 maja 2019 roku w Gruzji.

Polska zawsze była ambasadorem Gruzji w Europie i zależy nam, by wasza droga do Unii Europejskiej i NATO była jak najkrótsza – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski 20 maja 2019 r. podczas spotkania w Tbilisi zorganizowanego przez polską ambasadę z okazji Święta Narodowego 3 maja.

Stanisław Karczewski podkreślił, że Gruzja jest strategicznym partnerem Polski na Kaukazie, ale jest przede wszystkim przyjacielem. „Łączy nas historia, biało-czerwone barwy, umiłowanie wolności, szacunek do rodziny. Przypomniał, że Unia Europejska powstała na fundamencie wartości chrześcijańskich, a jej głównym celem było budowanie bezpieczeństwa i dobrobytu obywateli. Dodał, że Polska chciałaby, żeby Gruzja dołączyła do rodziny wolnych i demokratycznych państw wspólnoty europejskiej.

Marszałek przypomniał, że to spotkanie odbywa się z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. – pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Choć krótko obowiązywała, bo tylko 4 lata, była dla Polski bardzo ważna. Bo przywracała Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Przemoc carska doprowadziła do wymazania Polski z mapy Europy, a 10 lat później ten sam los zgotowała Gruzji. Dodał, że święto Konstytucji było zabronione w czasach komunizmu w Polsce, bo było to święto wolności i niezależności Polaków.

S. Karczewski podkreślił, że ta uroczystość łączy w sobie historyczny i współczesny wymiar losów obu krajów, naszych doświadczeń i współpracy - powiedział. Wyraził nadzieję, że duch postanowień Konstytucji 3 maja będzie wspierał oba narody w nieustannej pracy nad budowaniem silnych i niepodległych ojczyzn.

Marszałek dziękował dyplomatom i gruzińskim politykom za to spotkanie. Podkreślił, że za kilka dni odbędą się wybory do europarlamentu i tego samego dnia Gruzini będą obchodzić swoje święto narodowe. Życzył im, żeby ich kraj rozwijał się, bogacił się i był bezpieczny, a także, by Gruzini brali udział w kolejnych wyborach do europarlamentu.

Przewodniczący gruzińskiego parlamentu Irakli Kobakhidze podkreślił, że współczesne relacje Gruzji z Polską mają historyczny fundament. „Polska jest zaufanym sojusznikiem, który wspiera integrację Gruzji z NATO i UE. Jesteśmy wdzięczni Polsce za te starania” – zaznaczył. Dodał, że Polska w ostatnich latach odniosła znaczący sukces – dzisiaj jesteście niepodległym, wolnym, demokratycznym państwem z silną gospodarką, politycznym i kulturalnym potencjałem, a także jesteście pełnoprawnym członkiem UE i NATO. Powiedział, że Gruzja cieszy się z tych osiągnięć Polski i pragnie osiągnąć taki sam postęp i w związku z tym pragnie podążać śladem Polski. Z okazji Święta Narodowego życzył Polakom pokoju, pomyślności i dalszego rozwoju polsko-gruzińskich relacji. Podziękował za wizytę marszałka i senatorów i za przyjaźń.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapewnił przewodniczącego parlamentu Gruzji Iraklego Kobakhidze podczas spotkania w Tbilisi 21 maja 2019 r., że Polska niezmiennie wspiera niepodległość i integralność terytorialną Gruzji.

Od spotkania z przewodniczącym parlamentu Gruzji Iraklim Kobakhidze delegacja Senatu rozpoczęła serię spotkań z najważniejszymi politykami tego państwa. W skład delegacji wchodzą: senator Alicja Zając, wiceprzewodnicząca Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej, zastępca przewodniczącego Komisji Środowiska, członek Komisji Spraw Zagranicznych i UE, senator Leszek Czarnobaj, członek Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej, zastępca przewodniczącego Komisji Zdrowia, członek Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, senator Lidia Staroń, członek Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, członek Komisji Ustawodawczej.

Marszałek podkreślił, że Polska wspiera i będzie wspierała dążenia Gruzji do NATO i Unii Europejskiej. Jednocześnie wraził zadowolenie, że społeczeństwo gruzińskie, podobnie jak polskie, jest nastawione euroentuzjastycznie. S. Karczewski powiedział, że Polsce zależy, by Gruzja dołączyła do struktur europejskich, bo tylko one zapewniają bezpieczeństwo i rozwój. Dodał, że Polska robi dużo, by Europa była bezpieczna. Polska jest jednym z niewielu państw w UE, które przeznacza co roku 2 proc. PKB na obronność. Powiedział, że na polu wojskowym współpraca między Polską i Gruzją dobrze się rozwija. Jak zaznaczył Polsce zależy także na bezpieczeństwie energetycznym. Dlatego Polska wiele zrobiła, by zdywersyfikować dostawy energii i uniezależnić się od dostaw z Rosji. Marszałek zaznaczył, że Polsce zależy, by współpraca polsko-gruzińska rozwijała się na wszystkich płaszczyznach.

Przewodniczący gruzińskiego parlamentu podkreślił, że Polska odgrywa ważną rolę w UE i NATO, a celem Gruzji jest członkostwo w tych strukturach. Dlatego wsparcie Polski jest dla Gruzji niezmiernie ważne i dziękował za nie. Powiedział, że Gruzini pamiętają historyczną wizytę śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w trudnym momencie agresji rosyjskiej. I.Kobakhdze wyraził zadowolenie, że relacje między obu państwami rozwijają się dynamicznie. Powiedział, że Gruzja jest pod wrażeniem rozwoju Polski i stanowi ona wzór do naśladowania.

W ocenie marszałka współpraca na różnych płaszczyznach rozwija się bardzo dobrze, ale potencjał do tej współpracy jest nie w pełni wykorzystany. Dotyczy to gospodarki, nauki, kultury. Wyraził jednocześnie zadowolenie, że wielu młodych Gruzinów wybiera studia w Polsce. Dodał, że Gruzini w Polsce bardzo dobrze się odnajdują i swoją pracą wzmacniają relacje polsko-gruzińskie.

Senator Leszek Czarnobaj powiedział, że Gruzja rozwija się i pięknieje. Wyraził zadowolenie, że wykazuje taka determinację w dążeniu do NATO i UE. Jak powiedział tylko udział w tych strukturach gwarantuje bezpieczeństwo i dobrobyt. Jednak, zdaniem senatora, przyjęcie Gruzji do UE byłoby korzystne także dla wspólnoty europejskiej, bo nowe spojrzenie państwa spoza UE przyczyni się do rozwoju wspólnoty. Wskazał, że współpracę między obu państwami należy oprzeć na fundamencie współpracy młodzieży, samorządów, organizacji społecznych, bo fundament oparty na młodzieży, kulturze i sporcie jest nie do skruszenia.

Marszałek powiedział, że istotna jest też współpraca między regionami Polski i Gruzji, między miastami partnerskimi i ona się stale rozwija. Ale w ocenie marszałka na tej płaszczyźnie są jeszcze duże możliwości rozwoju. Wyraził przekonanie otwarty niedawno w Tbilisi Instytut Polski, zagraniczne biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a także stała polska misja archeologiczna przyczynią się do umocnienia relacji między obu państwami.

Zdaniem I. Kobakhidze relacje międzyludzkie są ważne, ale równie ważne są relacje polityczne. Mówił także o rozwoju współpracy gospodarczej i otwarciu w Gruzji Izby Przemysłowo-Handlowej i wyraził nadzieję, że jej działalność przyczyni się do wzrostu obrotów handlowych. Wspomniał o konieczności rozwoju powiązań infrastrukturalnych z Polską.

Politycy rozmawiali także o sytuacji w Gruzji i na terenach okupowanych. Marszałek pytał o przestrzeganie praw człowieka na terenach okupowanych i o cyberbezpieczeństwo. I. Kobakhidze powiedział, że sytuacja humanitarna na terenach okupowanych jest zła i stale się pogarsza. Nagminnie łamane są prawa człowieka na tych terenach, dzieci nie mogą uczyć się w języku ojczystym. Dodał, że trwa militaryzacja Abchazji i osiedlanie na tych terenach wojskowych. To, zdaniem przewodniczącego zagraża bezpieczeństwu regionalnemu, zwłaszcza państwom w regionie Morza Czarnego. I. Kobakhidze podkreślił, że te kwestie należy podnosić na forach międzynarodowych. Dodał, że Gruzja stara się odbudować zaufanie miejscowej ludności z terenów okupowanych i realizuje program „Ku przyszłości”. Powiedział też, że w kwestii cyberbezpieczeństwa Gruzja współpracuje z Ukrainą i Mołdawią i przywiązuje dużą wagę do lepszej ochrony przestrzeni cybernetycznej.

Po południu marszałek i senatorowie udali się na Administracyjną Linię Podziału w Odzisi. Marszałek powiedział dziennikarzom, że konieczne jest kontynuowanie w formacie międzynarodowym rozmów genewskich, mających na celu polityczne i pokojowe rozwiązanie konfliktu terytorialnego powstałego po agresji rosyjskiej w 2008 r.

Późnym popołudniem delegacja została przyjęta przez Zwierzchnika Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego Eliasza II, Katolikosa-Patriarchę Całej Gruzji. Marszałek i Patriarcha rozmawiali o wartościach wspólnych dla Polaków i Gruzinów. Mówili o tym, że oba narody łączy historia, umiłowanie wolności, przywiązanie do wiary i rodziny.

Ten dzień rozpoczął się od złożenia przez senacką delegację wieńca w asyście wojskowej przed pomnikiem bohaterów, którzy zginęli w walce o integralność terytorialną Gruzji.

 

 

źródło: Senat RP