O sytuacji w regionie, euroatlantyckich aspiracjach Gruzji, a także o współpracy kulturalnej rozmawiał marszałek Senatu Stanisław Karczewski 22 maja 2019 r. z prezydent Gruzji Salome Zourabichvili.
Marszałek Senatu powiedział, że odbył długie i interesujące rozmowy z przewodniczącym parlamentu. Podkreślił, że niedawno w Polsce odbyło się pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska – Gruzja. Zaznaczył, że Polska współpracuje w tego rodzaju formatach jedynie z państwami, z którymi łączą ją przyjazne relacje i partnerstwo strategiczne. Powiedział, że wspólnie z przewodniczącym parlamentu Gruzji ustalili, ze następne posiedzenie tego zgromadzenia poświęcone będzie m.in. bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. Marszałek poprosił panią prezydent o podzielenie się wrażeniami z uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Ukrainy, a także o przedstawienie sytuacji w regionie Kaukazu.
Pani prezydent wyraziła zadowolenie z wizyty polskiej delegacji w Gruzji. Jej zdaniem takie częste spotkania i wizyty świadczą o bardzo dobrych kontaktach i dają nadzieję na dalszy rozwój relacji w przyszłości. Podkreśliła, ze Polska jest strategicznym partnerem Gruzji i sojusznikiem, który wspiera euroatlantyckie aspiracje Gruzji. Zapewniła, że to wsparcie jest ważne przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo i pokój w regionie. Pani prezydent Zourabichvili powiedziała, że widoczne jest duże poparcie społeczne dla nowego prezydenta Ukrainy. Powiedziała też, że priorytetem prezydenta Ukrainy jest prozachodni kierunek zmian. Zaznaczyła, że Gruzja i Ukraina muszą działać wspólnie w kwestii zmodyfikowania Partnerstwa Wschodniego dla państw, które podpisały umowę stowarzyszeniową z UE. Zdaniem pani prezydent obecność na zaprzysiężeniu przedstawicieli USA i UE oznacza wsparcie dla prozachodniego kierunku Ukrainy. Dodała, że nowy prezydent Ukrainy chce w sposób pokojowy rozwiązać konflikt na wschodzie Ukrainy. Pani prezydent nakreśliła też sytuacje w regionie. Zaznaczyła, że bardzo ważny jest rozwój relacji dwustronnych – gospodarczych, kulturalnych. Powiedziała, że wczoraj w Gruzji odbyło się forum poświęcone infrastrukturze regionalnej. Odbyła się debata samorządowców i wyraźnie zarysował się dodatkowy aspekt rozwoju relacji polsko-gruzińskich. Gruzja chciałaby skorzystać z doświadczenia Polski w zakresie decentralizacji.
Marszałek Senatu podkreślił, że w Polsce jest świadomość trudnej sytuacji w regionie. Dlatego Polska przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa. Zaznaczył, że Polska obchodziła właśnie 15 rocznicę wstąpienia do UE i 20 rocznicę przystapienia do NATO. „Celebrując te rocznice myślimy jednak o przyszłości i zabiegamy o wzmocnienie wschodniej flanki NATO i większej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Aby pokój i bezpieczeństwo było możliwe w Europie wspieramy też dążenia Ukrainy i Gruzji do NATO” – powiedział marszałek. Dodał, że Polska chętnie podzieli się doświadczeniami z Gruzją w zakresie reformy samorządowej.
Marszałek podziękował pani prezydent za wsparcie pracy polskich archeologów w Gruzji. Zdaniem S. Karczewskiego Polsko-Gruziński Interdyscyplinarny Ośrodek Naukowy w Kutaisi może stać się doskonałą bazą dla rozwoju kontaktów naukowych między obu państwami. Polacy prowadzą badania aż na pięciu stanowiskach archeologicznych w Gruzji. Polsko-gruzińskie prace badawcze zostały objęte przez panią prezydent Gruzji patronatem honorowym. Dziękował także za rozpoczętą inwentaryzację polskiego dziedzictwa kulturowego dotycząca obecności Polaków na Kaukazie. Narodowa Agencja Ochrony Kulturowego Dziedzictwa Gruzji ogłosiła specjalny program inwentaryzacji polskiego dziedzictwa. Dzięki temu odnajduje się szereg śladów polskiej obecności na terenie Gruzji. Program jest finansowany przez stronę gruzińską.
Przebywający w Gruzji marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją spotkał się 22 maja 2019 r. z premierem Mamuką Bakhtadze i ministrem spraw zagranicznych Davidem Zalkalianim. Gruzińscy politycy dziękowali Polsce za wspieranie Gruzji w jej dążeniach do struktur europejskich oraz jej integralności i suwerenności.
Marszałek Senatu na spotkaniu z premierem podkreślił, ze Polska nadal będzie wspierać aspiracje euroatlantyckie Gruzji. Zaznaczył, że przed Unią Europejską stoją nowe wyzwania. Unia, zdaniem marszałka, wymaga reformy, czego dowodem jest Brexit. „Polska jest zwolennikiem rozszerzenia Unii. Jesteśmy przekonani, że nowi członkowie byliby dla niej wzmocnieniem” – powiedział S. Karczewski. Dodał, że 15 lat w UE pozwoliło odmienić Polskę. Powiedział też, że Unia opiera się na dwóch filarach: bezpieczeństwie i dobrobycie. Przypomniał, że została zbudowana na fundamencie chrześcijańskich wartości. W ocenie marszałka obecny kryzys jest m.in. efektem odejścia od tych wartości. „Włączenie Gruzji do UE może wzmocnić te chrześcijańskie fundamenty” – powiedział marszałek. Marszałek zaznaczył, że widzi duży potencjał rozwoju bilateralnej współpracy - Polska zainteresowana jest współpracą gospodarczą, inwestycyjną, a także w dziedzinie transportu.
Premier Bakhtadze podkreślił, że decyzja Gruzji o aspiracjach unijnych jest decyzją cywilizacyjną, a nie polityczną. Oparta jest o wspólne wartości i Gruzja miała swój wkład w te europejskie wartości. UE bez chrześcijańskich wartości, zdaniem premiera, nie może istnieć. Zaznaczył, że dopóki Rosja będzie miała możliwość blokowania decyzji o przystąpieniu Gruzji do UE to konsekwencje dotkną nie tylko Gruzję. Zaznaczył, że Gruzja jest liderem Partnerstwa Wschodniego. Podziękował Polsce za ten projekt. „Byłoby świetnie gdyby wszystkie państwa uczestniczące w tym programie równo się rozwijały” – powiedział premier i wyraził nadzieję, że przez opóźnienia innych państw liderzy nie stracą. Powiedział także o staraniach Gruzji do NATO. Podkreślił, że bezpieczeństwo regionu Morza Czarnego przekłada się na bezpieczeństwo całej Unii. Zaznaczył, że obecnie największym zagrożeniem i problemem jest okupacja zagarniętych rejonów, depopulacja i łamanie praw człowieka na terenach okupowanych. Prosił marszałka o poparcie przez Polskę przygotowywanej rezolucji ONZ w sprawie osób przesiedlonych. Premier podsumował, że członkostwo w strukturach europejskich jest jedynym wyborem egzystencjalnym i misją historyczną dla obecnego pokolenia Gruzinów.
Politycy wyrazili przekonanie, że V posiedzenie Polsko-Gruzińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej ożywi tę współpracę, przyczyni się do zainteresowania polskich przedsiębiorców inwestowaniem w Gruzji.
Podczas spotkania marszałka Senatu z ministrem spraw zagranicznych Gruzji Davidem Zalkalianim rozmawiano m.in. o Partnerstwie Wschodnim. Minister podkreślił, że właśnie mija 10 rocznica Partnerstwa, programu, który przybliżył Gruzję do UE. Powiedział, że w Batumi w lipcu odbędzie się konferencja „Europejska droga Gruzji” z okazji tej rocznicy.
Marszałek powiedział, że na konferencji Polskę będzie reprezentował minister spraw zagranicznych. Dodał, że Gruzja jest liderem Partnerstwa Wschodniego, i że Gruzja robi duże postępy na drodze do UE.
Minister podziękował za ocenę postępów Gruzji, za jej wsparcie w kluczowych sprawach, a także za wsparcie na forach międzynarodowych suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji. Podziękował także za ubiegłoroczną uchwałę podjętą przez polski parlament potępiającą Rosję w 10. rocznicę agresji na Gruzję. Podkreślił, że mimo działań międzynarodowych polityka Rosji nie zmienia się. Blisko 20 proc. terytorium pozostaje pod okupacją, gdzie łamane są prawa człowieka. Dlatego, zdaniem ministra, kluczowe jest wsparcie partnerów. Minister podkreślił, że Gruzja rozwija się, jest liderem Partnerstwa i potrzebuje dalszej zachęty i wyraźnych sygnałów ze strony unijnych partnerów, że zbliża się do UE i NATO. W ocenie ministra zwlekanie z decyzjami będzie zachętą dla Rosji do działania i podsycania antyunijnych nastrojów w Gruzji.
Marszałek Karczewski zgodził się z ministrem, że niezwykle ważne jest podtrzymywanie w społeczeństwie nastrojów prounijnych. Zapewnił też ministra o tym, że Polska będzie nadal ambasadorem spraw Gruzji w UE i NATO.
Źródło: Senat RP