Ogólnopolskie Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego w Starej Błotnicy.

Ogólnopolskie Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego odbyło się w niedzielę 28 maja br. w Starej Błotnicy z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy oraz Prlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Radomskiej.

 Pierwszym punktem programu obchodów była msza święta polowa, podczas której homilię wygłosił o. Zdzisław Tokarczyk z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie. 

Po mszy nastąpił czas na wystąpienia zaproszonych gości.

- Dziękuję za zaproszenie na Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego. Trudno sobie wyobrazić, aby Polska odzyskała niepodległość bez Ruchu Ludowego. Praca u podstaw przez odzyskaniem niepodległości była bardzo istotna, ponieważ później polscy chłopi stanęli jednoznacznie za suwerenną Polską. Niedługo po odzyskaniu niepodległości wróg znów chciał ją zabrać. Wielki Polak Wincenty Witos w chwili największej prośby stanął na czele rządów i wezwał wszystkich mieszkańców wsi do obrony Polski. Bataliony Chłopskie były drugą, zakonspirowaną siłą walczącą o wolność Polski – mówił Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów w Starej Błotnicy.

- Ruch Ludowy walczył o wolną Polskę i wiedział ile to kosztuje. Kłaniam się wszystkim sztandarom, za którymi stoją idee niepodległościowe, za którymi stoją chłopi i polscy rolnicy. Od czasu, gdy Św. Jan Paweł II powiedział "niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi" nadeszła wielka zmiana. Polski chłop był w stanie oddać za wolną Polskę swoje życie. Ruchów Ludowych było wiele. Oddajemy cześć wszystkim polskim, chłopskim bohaterom, również tym, którzy nie poddali się reżimowi komunistycznemu. To synowie polskiej wsi mają w sercu wolność i niepodległość – poinformował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus.

 

Źródło: Prawo i Sprawiedliwość