Uroczyste odsłonięcie tablicy ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 9 kwietnia 2018 r. wziął udział w uroczystości odsłonięcia w Sejmie tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Złożył on w imieniu Senatu wieniec pod tablicą, znajdującą się w hallu przy głównym wejściu do Sejmu, na ścianie po prawej stronie schodów prowadzących do sali posiedzeń. Widnieje na niej napis: "Zginął w służbie ojczyźnie 10 IV 2010 pod Smoleńskiem"

W uroczystości uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści oraz ministrowie.

W swym wystąpieniu prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Lech Kaczyński, pełniąc różne funkcje państwowe, zabiegał nieustannie i niestrudzenie o „budowanie Polski silnej, suwerennej, solidarnej, takiej, w której wszyscy są równo traktowani, w której zwyciężać ma uczciwość i nie ma miejsca dla cynizmu i draństwa". "Taką Polskę właśnie każdego dnia swojej służby dla Rzeczypospolitej budował pan prezydent" - podkreślił.

Zdaniem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, bardzo ważne jest, aby pamięć o wybitnym Polaku i prezydencie, Lechu Kaczyńskim, trwała w Sejmie, pomagając parlamentarzystom urzeczywistniać jego najpiękniejsze wizje i kontynuować jego dzieło. "Służba Polsce była treścią jego całego życia. Miał wizję Polski sprawiedliwej i bezpiecznej, dobrze zarządzanej i dumnej z własnej historii i statusu w świecie" - mówił marszałek Kuchciński. "Jego misja, przerwana tragicznie, zmieniła bieg historii naszej ojczyzny. Po 2010 r. stał się odczuwalny brak naszego prezydenta, pozostała wśród nas świadomość niedokończonego dzieła. Mamy nadzieję, że odsłaniana dzisiaj tablica upamiętni postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - powiedział marszałek Sejmu.

W przeddzień ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej marszałek Senatu Stanisław Karczewski był także obecny podczas uroczystego odsłonięcia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dwóch tablic poświęconych członkom Rady Ministrów oraz pracownikom KPRM, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Na obu tablicach widnieje napis: "W hołdzie członkom Rady Ministrów i pracownikom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010".

W uroczystości uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki wraz z członkami rządu, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Premier podkreślił, że wszystkie ofiary katastrofy zginęły w misji, na którą udały się razem z prezydentem Lechem Kaczyńskim. "Były to osoby z różnych stron sceny politycznej - osoby duchowne, artyści, osoby zajmujące się polityką, sportem, różnymi dziedzinami życia. Łączył ich wszystkich jeden cel - żeby wzmocnić prawdę o Katyniu, która jest fundamentem wolnej Rzeczpospolitej" - mówił premier. "W tej misji oni oddali życie. Dzisiaj chcemy w szczególny sposób upamiętnić te osoby, które tutaj w budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pracowały, były ministrami, które w szczególny sposób przyczyniły się do budowy silnego państwa" - dodał Mateusz Morawiecki.

Tego samego dnia w imieniu Senatu zostały złożone wieńce na grobach senatorów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej - Krystyny Bochenek, Janiny Fetlińskiej i Stanisława Zająca.

 

 

Źródło: Senat RP