VIII Rocznica Katastrofy pod Smoleńskiem.

W Warszawie 10 kwietnia 2018 r. odbyły się obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W uroczystościach wzięli udział marszałek i wicemarszałkowie Senatu oraz senatorowie.

Odsłonięto pomnik ofiar tragedii smoleńskiej na placu Józefa Piłsudskiego, złożone zostały kwiaty i znicze w miejscach upamiętniających ofiary katastrofy, a także na grobach na warszawskich cmentarzach.

Rano w Sejmie marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski zapalili znicze oraz złożyli kwiaty pod tablicą ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pod tablicą poświęconą marszałkowi Maciejowi Płażyńskiemu oraz pod tablicą poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Marszałek Senatu wziął udział we mszy świętej w intencji ofiar katastrofy w Kościele Seminaryjnym p.w. Wniebowzięcia NJMP i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu, która rozpoczęła się o godz. 8.00.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pałac prezydencki. Wzięli tam udział w apelu pamięci, który rozpoczął się o godz. 8.41 - godzinie, w której doszło do katastrofy. Z białych i czerwonych zniczy ułożono krzyż, umieszczono zdjęcie pary prezydenckiej, a po dwóch stronach ustawiono flagi narodowe, była też obecna asysta wojskowych.

Marszałek Senatu złożył kwiaty i wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Bródnowskim.

W Świątyni Opatrzności Bożej złożono wieńce na grobie ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a także ks. Józefa Jońca, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla oraz kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika.

Na Cmentarzu Powązkowskim złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach oraz pod pomnikiem ofiar katastrofy, a także na symbolicznym grobie pary prezydenckiej.

Po południu na placu Józefa Piłsudskiego odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. W imieniu Senatu wieniec złożył marszałek Stanisław Karczewski oraz wicemarszałkowie Maria Koc, Adam Bielan i Michał Seweryński. "Modlimy się przede wszystkim za zmarłych, którzy osiem lat temu zginęli w katastrofie smoleńskiej, w tej modlitwie prosimy w intencji najbliższych tych zmarłych, ale módlmy się także o to, aby ten pomnik wszystkich nas jednoczył" - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas odsłonięcia pomnika. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił: "Spójrzmy na napis na tym pomniku - tam jest 96 nazwisk. Bez żadnych tytułów, bez funkcji, po prostu 96 osób. 96 osób Polek i Polaków, choć nie wszyscy byli polskiej narodowości, to wszyscy byli polskimi obywatelami, osób, które wspólnie wybrały się do Katynia właśnie po to, by podtrzymać pamięć i już to jest wystarczającym powodem, żeby ten pomnik tutaj stanął". Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że w katastrofie zginęli przedstawiciele wszystkich ugrupowań politycznych. "Pełna reprezentacja polskiego świata politycznego. Czemu zginęli? Zginęli, bo byli razem, zjednoczeni, w przekonaniu o absolutnym obowiązku każdego Polaka, każdego z nich - uczczenia pamięci, oddania hołdu polskim oficerom ludobójczo pomordowanym w Katyniu. Bo byli razem" - powiedział prezydent. Na monumencie alfabetycznie zostały wypisane nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy. Autorem pomnika jest Jerzy Kalina.

Odbyło się odsłonięcie kamienia w miejscu, gdzie w przyszłości stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wieczorem w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odbyła się uroczysta msza św. w intencji ofiar katastrofy.

Uroczystości zakończył marsz pamięci. Uczestnicy marszu przeszli pod pałac prezydencki, a następnie pod pomnik ofiar tragedii smoleńskiej. "To 96. marsz - tyle marszów, ile ofiar katastrofy smoleńskiej. I to jest pierwsza przesłanka, choć nie decydująca, dla której mogę dzisiaj powiedzieć, że jeśli chodzi o te marsze, które są, były - już dziś użyję czasu przeszłego - organizowane co miesiąc, to jest to marsz ostatni" – powiedział Jarosław Kaczyński.

 

 

Źródło: Senat RP