XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

"To wielkie święto folkloru, radości, tańca, a przede wszystkim święto Polonii. Dziękujemy wam za to, że przyznajecie się do Polskości, że jesteście Polakami, że mówicie po polsku, śpiewacie po polsku i tańczycie po polsku."

- powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski w czasie koncertu finałowego XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych pt. "Póki my żyjemy...", który odbył się 24 lipca 2019 r. w Rzeszowie-Jesionce. W koncercie uczestniczyli także posłowie, senatorowie, lokalne władze samorządowe i przedstawiciele Kościoła z bp. Wiesławem Lechowiczem na czele. Organizatora - Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", reprezentował jego prezes Dariusz Piotre Bonisławski.. W tegorocznym festiwalu udział wzięło ponad tysiąc osób, tworzących 33 zespoły polonijne z 11 krajów świata, z pięciu kontynentów. Wśród uczestników tegorocznego festiwalu znaleźli się weterani minionych edycji, jak np. zespół „Olza” z Czech, który wystąpił już po raz 16, a także „Wesoły Lud” z Chicago i „Piastowie” ze Sztokholmu.

"Polonia i Polacy za granicą to 16-20 milionów naszej wspólnoty, to Polacy, którzy tęsknią za Polską, myślą o Polsce, którzy przyjeżdżają do Polski. Razem wspólnie budujemy wspólnotę Polaków na całym świecie. To dla naszego kraju wielka szansa, potencjał, ale i radość, że mamy tak wspaniałych ambasadorów na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata – mówił marszałek Karczewski. Przypomniał również, że Senat, wraz z prezydentem, Sejmem i rządem, sprawują opiekę na Polonią. "Zależy nam na budowaniu kontaktów, budowaniu mostów z Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami Polski" - dodał Stanisław Karczewski.

Historia Festiwalu sięga 1969 roku, Pomysł przedsięwzięcia związany jest z pobytem w Rzeszowie zespołu „Krakus” z Genk w Belgii, który przyjechał na zaproszenie rzeszowskiego zespołu folklorystycznego „Bandoska”. W pierwszym festiwalu, który odbył się dwa lata później, uczestniczyło 12 zespołów z Europy i jeden z USA. Jej głównymi inicjatorami byli: rzeszowski dziennikarz Lubomir Radłowski, ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Czesław Świątoniowski oraz rzeszowski choreograf i animator kultury Roman Broż. Polonusi zza wschodniej granicy - z Litwy, po raz pierwszy przyjechali na 20-lecie imprezy, w 1989 roku. Festiwal odbywa się co trzy lata.

Patronat Honorowy nad Światowym Festiwalem Polonijnych Zespołów Folklorystycznych objął Prezydent Andrzeja Dudy, a wydarzenie zostało dofinansowane m.in. ze środków Senatu przeznaczonych na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

 

 

Źródło: Senat RP