XIX Światowe Igrzyska Polonijne "Gdynia 2019"

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Artur Warzocha, 28 lipca 2019 r.,

wzięli udział w pierwszej ceremonii wręczenia medali uczestnikom XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w Gdyni. Uroczystość ta odbyła się na cumującym przy gdyńskim nabrzeżu Pomorskim okręcie - muzeum ORP "Błyskawica".

W tegorocznych Igrzyskach, które odbywają się w dniach 27 lipca - 3 sierpnia 2019 r., bierze udział ponad 1500 osób z ponad 40 krajów świata. Sportowcy rywalizują w 22 dyscyplinach sportowych, między innymi w badmintonie, biegu na 5 km, golfie, kolarstwie MTB, piłce koszykowej, piłce siatkowej, piłce nożnej, piłce ręcznej, piłce siatkowej plażowej, dyscyplinach lekkoatletycznych, nordic walking, pływaniu, strzelectwie, tenisie stołowym, tenisie ziemnym i żeglarstwie. Oprócz wydarzeń sportowych program Igrzysk obfituje w szereg wydarzeń kulturalnych, między innymi turnieje rodzinne i turnieje dla dzieci.

Światowe Igrzyska Polonijne były pierwszym dużym wydarzeniem sportowym zorganizowanym dla Polonii i Polaków po odzyskaniu niepodległości. I Igrzyska Sportowe Polaków z zagranicy odbyły się w 1934 r. na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. W latach 90. ubiegłego stulecia, pierwszy marszałek odrodzonego w 1989 roku Senatu i jednocześnie pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, powrócił do idei organizowania Światowych Igrzysk Polonijnych. Igrzyska organizowane są na przemian co dwa lata: Światowe Letnie Igrzyska Polonijne i Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne.

Patronat Honorowy nad Igrzyskami sprawuje Prezydent Andrzej Duda. Partnerami Igrzysk są: Senat RP, Ministerstwo Sporu i Turystyki i Polski Komitet Olimpijski.

 

 

Źródło: Senat RP