75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 2019 r. marszałek Senatu i senatorowie uczestniczyli w uroczystościach związanych z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbywają się w stolicy.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczył w wieczornych uroczystościach przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W godzinę „W” wraz z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, kombatantami, przedstawicielami władz krajowych i samorządowych, harcerzami i mieszkańcami stolicy oddał hołd powstańcom warszawskim. Uczczono pamięć uczestników walk w stolicy minutą ciszy, zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego i hejnał Warszawy, złożone zostały wieńce i oddana została salwa honorowa. Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek odmówił modlitwę w intencji poległych powstańców. "Stojąc w zadumie przy pomniku Gloria Victis, obejmujemy pamięcią, miłością i modlitwą poległych i zmarłych uczestników wolnościowego zrywu. Oddajemy cześć zwyciężonym, lecz niepokonanym" – powiedział biskup Guzdek.

Tego dnia, podczas 83. posiedzenia Senat jednogłośnie podjął uchwałę w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na sali obrad obecni byli powstańcy warszawscy, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się w Senacie z uczestnikami Powstania Warszawskiego, którzy byli obecni podczas podejmowania uchwały okolicznościowej. „To dla nas wielki zaszczyt i honor, że Państwo, którzy tworzyliście piękną historię w tamtych trudnych czasach, jesteście dziś z nami” – powiedział marszałek. Podziękował za przekazywanie następnym pokoleniom, czym są takie wartości, jak patriotyzm i wolność, o które warto walczyć nawet z narażeniem własnego życia. Stanisław Karczewski mówił również, że cieszy go, iż kolejne pokolenia Polaków uczą się pieśni powstańczych i w dniu rocznicy wybuchu powstania chcą je wspólnie śpiewać. Jego zdaniem, to także przyczynia się do wzmacniania więzi międzypokoleniowej. Marszałek mówił też o planach odbudowy Pałacu Saskiego, który został wysadzony w powietrze po upadku Powstania Warszawskiego. "Bardzo zabiegam i będę zabiegał o odbudowę Pałacu Saskiego” – zapewnił.

 

 

Źródło: Senat RP