Wizyta w Kaliszu w Collegium Medicum PWSZ.

- Kontynuujemy pracę profesora Zbigniewa Religi. To co robimy w służbie zdrowia i co planujemy jest testamentem pana profesora - powiedział w Kaliszu marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Na zaproszenie senatora PiS Andrzeja Wojtyły - byłego wiceministra zdrowia w czasach, gdy resortem kierował Zbigniew Religa - marszałek Senatu wziął w Kaliszu udział w otwarciu Centrum Symulacji Medycznej w Collegium Medicum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Senator Wojtyła jest rektorem kaliskiej PWSZ.

W Centrum Symulacji Medycznej będą prowadzone praktyczne zajęcia dla pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych i kosmetologów.

"Nie chcieliśmy prywatyzacji szpitali"

Stanisław Karczewski mówił, że źle się stało, iż przez 8 lat rządów PO-PSL kierunek zmian w służbie zdrowia "szedł w złą stronę". - My to odwróciliśmy, nie chcieliśmy prywatyzacji szpitali, ponieważ komercjalizacja nie będzie służyła pacjentowi, a w służbie zdrowia to nie pieniądz tylko pacjent jest najważniejszy - powiedział.

Według niego, ważne jest zwiększenie dofinansowania systemu opieki zdrowotnej, dzięki czemu "osiągniemy poziom europejski". Marszałek Stanisław Karczewski powiedział, że "optymistyczne jest to że, coraz mniej lekarzy wyjeżdża za granicę, coraz więcej pielęgniarek chce pracować w swoim zawodzie, coraz więcej osób garnie się do zawodu pielęgniarskiego". Dodał, że "niezwykle istotne" jest to, iż przez ostatnie cztery lata "zwiększono limit przyjęć na wydziały lekarskie o 50 procent".

"Wkrótce efekty większej kadry medycznej"

- To jest wielki sukces, choć na efekty trzeba jeszcze poczekać, ponieważ kształcenie trwa dosyć długo. Ale niebawem będziemy odczuwali efekty zwiększenia kadry lekarskiej i pielęgniarskiej. To jest fundament funkcjonowania służby zdrowia – podkreślił.

 

 

Źródło: PAP/Polskie Radio
Foto: własne