Stanisław Karczewski w audycji Poranna rozmowa w RMF.

"Mamy takie prawo i mamy taki obowiązek" – mówił marszałek Stanisław Karczewski o planowanym na czwartek i piątek posiedzeniu Senatu obecnej kadencji w audycji Poranna rozmowa RMF 15 października br.

"Sejm zbiera się dziś i jutro. Jeśli przyjmie jakieś ustawy to powinniśmy się do nich odnieść" – wyjaśniał gość Porannej rozmowy w RMF FM. Podkreślał, że jest to "zgodne z przepisami, zgodne z prawem i regulaminem". "Kadencję mamy jeszcze miesiąc" - przypomniał.

Stanisław Karczewski w rozmowie z Robertem Mazurkiem przyznał, że PiS liczył na więcej miejsc w Senacie, niż wygrane 48 mandatów. "Liczyliśmy na więcej" - mówił. I dodał: "Zdarzało się w poprzednich kadencjach, że przechodzili do nas senatorowie z PO, więc być może teraz będą chcieli też przejść". "Jeśli ktoś będzie miał taką wolę, to będziemy prowadzili takie rozmowy" - mówił marszałek Senatu obecnej kadencji.

Dodał też, że Mateusz Morawiecki jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na premiera nowego rządu.

Temat wyborów do Senatu powrócił także w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM. "Straciliśmy. Bardzo wielu z nich przegrało niewielką ilością głosów. Niektórzy na własne życzenie, to prawda" - przyznał Stanisław Karczewski. Odniósł się w ten sposób do polityków PiS, którzy stracili mandaty senackie na rzecz kandydatów opozycji. Marszałek Senatu przekonywał, że "w większości pracowali" w kampanii, ale kampania "w niektórych miejscach mogłaby być bardziej dynamiczna". Na pytanie Roberta Mazurka, czy Senat dla niektórych polityków partii rządzącej stał się "izbą drzemki", Karczewski odparł, że "być może tak" jest.

Pytany o wnioski po kampanii parlamentarnej, gość RMF FM stwierdził, że władze PiS analizują trudną dla partii układankę polityczną w miastach. "Zastanawiamy się co zrobić, żeby zmienić tę sytuację" - mówił. "Miasta nas nie popierają. Będziemy nad tym pracować w następnej kadencji" - zadeklarował. Jak ocenił, dotyczy to m.in. stolicy. "Nastawienie warszawiaków jest negatywne do PiS, to widzimy" - ocenił Karczewski.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania całej rozmowy z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim.

Źródło: RMF FM