Otwarcie pawilonu zabiegowego w szpitalu w Pionkach

Pawilon zabiegowy w nowym Szpitalu Powiatowym w Pionkach już otwarty. Teraz czas przeprowadzki oddziałów i montaż sprzętu. Pierwsi pacjenci mają pojawić się w styczniu 2022 roku.

Budynek nowego pawilonu nie wygląda na bardzo duży, ale wewnątrz ma ponad 100 rozmaitych pomieszczeń na dwóch piętrach oraz jednej kondygnacji podziemnej. Obiekt jest już po wszystkich odbiorach technicznych, ma też wymagane pozwolenia m.in. od straży pożarnej.

- Dziękuję za pomoc i wsparcie dla tej inwestycji drużynie PiS, reprezentowanej przez pana ministra Marka Suskiego i pana marszałka Stanisława Karczewskiego oraz wszystkim radnym Powiatu Radomskiego i samorządowcom z Miasta Pionki i Gminy Pionki. Jednocześnie podpisałem dziś umowę na budowę kolejnego, trzypiętrowego pawilonu zachowawczego z oddziałami wewnętrznym i rehabilitacji. To wielki sukces, a zarazem największa inwestycja w historii Powiatu Radomskiego. Dotrzymujemy słowa danego mieszkańcom Pionek i okolic - miał być i jest nowoczesny szpital na miarę XXI wieku! - mówił starosta radomski Waldemar Trelka.

Na każdym z oddziałów jest 10 dwuosobowych sal chorych z własnymi łazienkami, wyposażonych w nowoczesne, sterowane elektrycznie łóżka. Gotowy jest blok operacyjny oraz pomieszczenia dla najnowocześniejszego 80-rzędowego tomografu komputerowego i cyfrowego aparatu rentgenowskiego. W podziemiach budynku wszystko jest przygotowane dla poradni specjalistycznych oraz nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Nie brakuje też pomieszczeń oraz zaplecza dla personelu medycznego.

– To prawdziwy skok cywilizacyjny dla powiatowej służby zdrowia oraz mieszkańców Pionek i północnej części Powiatu Radomskiego – mówi poseł PiS Marek Suski.

Budowę pawilonu zabiegowego sfinansowano przede wszystkim z budżetu Powiatu Radomskiego – ponad 10,5 miliona złotych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (ponad 4,8 miliona złotych). Środki na budowę I etapu przekazało też Miasto Pionki – 500 tysięcy złotych, Gmina Pionki – 250 tysięcy złotych oraz sam szpital – 167 tysięcy złotych. Łączny koszt budowy pawilonu zabiegowego wyniósł 16 milionów 276 tysięcy 230 złotych.

- Nie ma szpitala bez personelu, bez lekarzy, bez pielęgniarek, bez zaplecza. Szpital i służba zdrowia to nie tylko budynki, nie tylko urządzenia ale właśnie ludzie. I Wasza determinacja pozwoliła na to, że ten szpital tak pięknie rozwija się i będzie dalej się rozwijał. To wielka duma również z tego, że, tak jak mówiła Pani minister, rząd Prawa i Sprawiedliwości, Mateusz Morawiecki, w Polskim Ładzie na pierwszym miejscu postawił służbę zdrowia - mówił Stanisław Karczewski.

Po otwarciu rozpoczną się przeprowadzki oddziału chirurgicznego i ginekologicznego oraz izby przyjęć. Potem będą przenoszone poradnie specjalistyczne oraz nocna i świąteczna opieka lekarska. W międzyczasie będzie instalowany sprzęt medyczny.

W drugim pawilonie, tak zwanym zachowawczym, znajdą się oddziały wewnętrzny z rezonansem magnetycznym oraz rehabilitacji. Będzie to duży, podpiwniczony trzykondygnacyjny budynek o wymiarach 50 na 18 metrów. Na jego budowę władze powiatu zabezpieczyły już ponad 36 milionów złotych. W sfinansowaniu inwestycji pomogła również dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz środki z budżetu powiatu i szpitala. Miasto Pionki przekazało na budowę II etapu kwotę 1 miliona złotych.

Oprócz pawilonu zachowawczego, w ramach II etapu rozbudowy szpitala powstanie również budynek dodatkowej kotłowni dla całego kompleksu szpitalnego wraz z przyłączem do sieci cieplnej oraz instalacji centralnego ogrzewania w budynkach szpitalnych. Ma również powstać kontenerowy budynek portierni, modułowa wiata na odpady, a także nowe ogrodzenie całego terenu szpitalnego wyposażone w bramy sterowane automatycznie. Na zakończenie wykonawca ma zająć się również ukształtowaniem terenów zielonych oraz budowę dróg dojazdowych wraz z siecią oświetlenia zewnętrznego. Trzecim etapem inwestycji będzie renowacja przedwojennego budynku dawnej chirurgii, w którym ma mieścić się administracja szpitala, przeniesiona tam z dotychczasowych pomieszczeń przy ul. Sienkiewicza.

Nowoczesny szpital w Pionkach powstaje z inicjatywy nowego Zarządu Powiatu Radomskiego. Decyzja o budowie pierwszego pawilonu – zabiegowego zapadła w 2019 roku. Obiekt został zaprojektowany przez architekt Jolantę Nowak z Gliwic. W lipcu 2020 roku wybrano wykonawcę prac, radomską firmę Arbud. Jej pracownicy weszli na plac budowy w pierwszej połowie sierpnia 2020 roku, zakończyli budowę w listopadzie 2021 roku.

Źródło: radioplus.com.pl
Zdjęcia: źródło własne