Spotkanie Marszałka Senatu z Prezydentem Singapuru.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 23 maja 2017 r. spotkał się z prezydentem Singapuru Tony’m Tan Keng Yamą.

Politycy wyrazili nadzieję, że wizyta prezydenta Singapuru w Polsce wzmocni relacje gospodarcze, handlowe i parlamentarne między obu państwami.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wyraził nadzieję, że pierwsza wizyta prezydenta Singapuru w Polsce oznacza nowe otwarcie w relacjach między obu państwami. „Mam nadzieję, że wpłynie ona na wzmocnienie naszych relacji gospodarczych, handlowych, ale też szeroko pojętych relacji między obu społeczeństwami” – powiedział marszałek. S. Karczewski poinformował prezydenta o roli i zadaniach Senatu.

Prezydent Tony Tan Keng Yama podkreślił, że Singapur i Polskę łączą dobre relacje gospodarcze, które należy rozwijać. Zdaniem prezydenta podpisane w trakcie jego wizyty w Polsce porozumienia o współpracy gospodarczej i handlowej oraz towarzysząca mu misja gospodarcza przyczynią się do pogłębienia tej współpracy. Zachęcał przedsiębiorców z Polski do inwestowania w Singapurze. Prezydent wskazał na ważną rolę wymiaru parlamentarnego współpracy między obu krajami. Zaznaczył, że okazją do zacieśnienia stosunków polsko-singapurskich będzie w 2019 r. 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Prezydent powiedział, że Polska dla Singapuru jest interesującym partnerem m.in. z z uwagi na swoje położenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Zaznaczył, że Singapur do tej pory rozwijał swoje kontakty gospodarcze głównie z państwami leżącymi w pobliżu; takimi jak Malezja, Indie, a w Europie - z Wielką Brytanią, natomiast Europa Środkowa jest ciekawym kierunkiem dla singapurskich przedsiębiorców. Wyraził nadzieję, że umowa o wolnym handlu między UE a Singapurem zostanie wkrótce ratyfikowana i otworzy nowe kierunki współpracy. Prezydent podziękował Polsce za wspieranie tej umowy. Wyraził też nadzieję, że wkrótce UE zawrze taką umowę z państwami ASEANu ( Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej).

Marszałek podkreślił, że Singapur jest jednym z kluczowych partnerów Polski w regionie Azji Południowo-Wschodniej. „Postrzegamy Singapur jako wiarygodnego i stabilnego partnera” - powiedział. Dodał, że Polska jest pełna uznania dla wysokiego tempa rozwoju gospodarczego Singapuru oraz rosnącej roli politycznej na świecie. Zaznaczył, że w Polsce dużą wagę przykłada się do rozwoju nauki i innowacyjności i realizowany jest program gospodarczy, którego pierwsze efekty są obiecujące. Zgodził się z prezydentem, że współpraca parlamentarna jest bardzo ważna, bo tworzy klimat do rozwijania stosunków politycznych, gospodarczych i naukowych.

Politycy ponadto rozmawiali o współpracy naukowej, m.in. w dziedzinie medycyny, a także o problemach związanych ze starzeniem się społeczeństw i o programach wspierających dzietność. Zgodzili się, że wraz ze wzrostem dobrobytu państw spada dzietność i bardzo trudno jest powstrzymać te niekorzystne tendencje demograficzne.

Tony Tan Keng Yam w 1962 r. ukończył studia na Uniwersytecie Singapurskim i rozpoczął studia w Massachusetts Institute of Technology, gdzie uzyskał tytuł magistra. Następnie otrzymał tytuł doktora w dziedzinie matematyki stosowanej na Uniwersytecie w Adelajdzie. Od 1964 r. pracował jako wykładowca w departamencie fizyki Uniwersytetu Singapurskiego, następnie - w Overseas-Chinese Banking Corporation (OCBC). W 1979 r. został wybrany na posła. Od 1983 do 1985 r. był jednocześnie ministrem finansów i ministrem handlu i przemysłu. Od 1985 do 1991 r. pełnił funkcję ministra edukacji. W sierpniu 2003 r. został powołany na stanowisko wicepremiera i ministra-koordynatora ds. bezpieczeństwa i obrony. W 2005 r. zrezygnował z polityki i został mianowany zastępcą przewodniczącego i dyrektorem wykonawczym Government of Singapore Investment Corporation, przewodniczącym National Research Foundation i zastępcą przewodniczącego Research, Innovation and Enterprise Council, a także przewodniczącym Singapore Press Holdings. W 2011 r. został wybrany na prezydenta.

Źródło: Senat RP